LISTY – prośba o pomoc
Pomóż kupić lek

Zwracamy się do wszystkich z gorącą prośbą udzielenia pomocy finansowej naszej koleżance Agnieszce – studentce w Katedrze Judaistyki oraz Studiów Blisko- i Dalekowschodnich UJ. Niedawno wykryto u niej Stwardnienie Rozsiane (SM). Środki potrzebne do zahamowania choroby są na tyle wysokie (koszt miesięcznej kuracji wynosi 4 tys. zł), że Agnieszka nie jest w stanie samodzielnie ich zdobyć. Państwa pomoc jest niezbędna. Wszystkim, którzy chcieliby dołączyć do akcji pomocy Agnieszce, podajemy numer konta:


Fundacja na Rzecz Chorych na SM im. Bł. Anieli Salawy z Krakowa
PKO I. O w Krakowie, 87 10202892 110021006, z dopiskiem „Agnieszka”.


ZARZĄD BLISKOWSCHODNIEGO KOŁA NAUKOWEGO


Nie zostawiajmy ich samych


Okolice Ostrowca Świętokrzyskiego są rejonem bezrobocia i biedy. Po ogłoszeniu na łamach „TP”, w maju 2001 r., apelu o fundowanie stypendiów uczniom z ubogich rodzin z tego regionu, dzięki czytelnikom pisma oraz innym ludziom dobrej woli pomagamy blisko 180 osobom. Wielu młodych ludzi zdecydowało się kontynuować naukę właśnie dzięki pomocy Funduszu Stypendialnego. Dla wszystkich jest to nieoceniona pomoc. Fundusz działa na zasadzie: jedna osoba (lub kilka) bierze w opiekę konkretne dziecko. Pieniądze przekazywane są, za naszym pośrednictwem, każdego miesiąca. Akcja obejmuje uczniów od trzeciej klasy gimnazjum do pierwszego roku studiów. 
Na stypendia czeka blisko 60 innych uczniów – wszyscy znajdują się w tragicznej sytuacji materialnej. Dla nich suma 100–150 zł miesięcznie jest często warunkiem dokończenia edukacji. Bez butów, zeszytów, z pustym brzuchem i idąc na piechotę 20 km do szkoły nie da się długo zdobywać wiedzy. Edukacja jest dla tych młodych jedyną szansą na wyrwanie się z biedy. Nie zostawiajmy ich samych. Wszystkich, którzy chcieliby dać szansę tym młodym ludziom proszę o kontakt: Wspólnota Chleb Życia, Zochcin 58, 27-580 Sadowie; tel.0-15, 869-23-16; e-mail: wchz@wp.pl
Numer konta Funduszu Stypendialnego: Bank Spółdzielczy – Raszyn,
Wspólnota „Chleb Życia”, 80040002-1270-27006-11-1-001

S. MAŁGORZATA CHMIELEWSKA 
(przełożona polskiej Wspólnoty „Chleb Życia”)

Nie jesteśmy bezradni

Czy chcieliby Państwo pomóc dzieciom żyjącym w trudnych warunkach materialnych, pochodzącym z biednych, niezaradnych życiowo, rozbitych, wielodzietnych, dotkniętych uzależnieniami rodzin? Jeśli tak, może zainteresuje Was akcja „adopcja na odległość”, z której pomocy korzystają dzieci z takich rodzin oraz ośrodków wychowawczych, zdrowe i chore. Akcję, w Polsce od 1993 r., prowadzi Stowarzyszenie Wolontariuszy dla Służby Międzynarodowej – AVSI. Jej celem jest niesienie pomocy przez zapewnienie godnych warunków życia i rozwoju dzieci, pomocy w edukacji szkolnej, umożliwienie leczenia, należytego wypoczynku i rozrywki. Dzięki dobroczynności osób prywatnych i instytucji, jak dotychczas przede wszystkim z Włoch, wspieramy 185 dzieci z dwóch ośrodków wychowawczo-pobytowych prowadzonych przez siostry zakonne oraz ze świetlicy dziennego pobytu. 
„Adopcja na odległość” polega na wsparciu finansowym konkretnego dziecka. Z rocznej składki, wynoszącej 1200 złotych, kupujemy lekarstwa, odzież, artykuły szkolne, środki higieny osobistej, właśnie dla dziecka (składkę można płacić w ratach; 10 proc. zatrzymuje stowarzyszenie na pokrycie kosztów administracyjnych). Osoba, która zdecyduje się na współpracę z nami, otrzyma list z opisem sytuacji dziecka, a w ciągu kolejnych lat, informacje o jego rozwoju. Darczyńca, nawet jeśli z daleka, może uczestniczyć w życiu dziecka, jego troskach i radościach. Często zresztą korespondencja owocuje przyjaźnią, „nadprogramowymi” paczkami i listami, w których „opiekunowie” zapewniają o obecności i zaangażowaniu. Istnieje też możliwość odwiedzin dziecka i zawarcia bezpośredniej znajomości. Dziecko wie o istnieniu przyjaciela albo chociaż osoby, która o nim myśli. Dzięki temu czuje się potrzebne, pomaga mu to w walce z chorobą lub smutkiem spowodowanym trudną sytuacją rodzinną czy porzuceniem.
Wiele zależy od nas i nawet najmniejszy gest pomocy może zmienić, jeżeli nie świat, to przynajmniej nas samych. Wystarczy zrobić pierwszy krok, możliwości niesienia pomocy jest wiele. Osoby zainteresowane akcją „adopcja na odległość” prosimy o kontakt, prześlemy Państwu materiały informacyjne. Pod podanym adresem znajdują się też szczegółowe dane o stowarzyszeniu i jego działalności: 


Stowarzyszenie Wolontariuszy dla Służby Międzynarodowej – AVSI Polska,
AGNIESZKA BOROWSKA
ul. Langiewicza 31, 02-071 Warszawa, tel.: 0-22, 576-80-00;
www.avsi.org; e-mail: galvani@iipolska.com

Pomoc dla Aleksandra

Aleksander Swobodianow, 45-letni doktor filozofii i historii, profesor Akademii Mochylańskiej i Wyższego Instytutu Nauk Religijnych im. św. Tomasza z Akwinu w Kijowie (filii rzymskiego Uniwersytetu Angelicum), walczy o życie. Ma żonę i kilkuletnią córeczkę. Przeżył trzy zawały serca. Mimo, że jego życie wisiało na włosku, pracował i nie zamykał się w chorobie. Gdy jego serce zaczęło słabnąć szybciej, ostatnich kilka miesięcy spędził w szpitalu. Szczegółowe badania wykazały, że jedyną szansą na przeżycie jest poddanie się przez Aleksandra trudnej operacji serca. Jej przeprowadzenia podjęli się kardiolodzy w Wilnie. Jako że koszt zabiegu wynosi 15 tys. euro (ponad 60 tys. zł), takiej sumy nie jest w stanie zebrać ani rodzina i przyjaciele, ani nasz Dominikański Wikariat. Wszystkich, którzy mogliby pomóc, prosimy o wpłaty na podane poniżej konta, zaznaczając „Operacja Aleksandra”:


PKO SA I o/ Kraków, Rynek Główny 31
Stowarzyszenie św. Michała Archanioła 
ul. Stolarska 12 31-043 Kraków
 
Numery kont:


PLN: 12401431-7047217-2700-401112-001 
USD: 12401431-7047217-2700-457872-002
EURO: 12401431-7047217-2700-459782-001


O. ANDRZEJ KAMIŃSKI OP 
przełożony Wikariatu Generalnego Rosji i Ukrainy, rektor Wyższego Instytutu Nauk Religijnych św. Tomasza z Akwinu w Kijowie 
andrzej.kaminski@dominikanie.pl


Pomoc dla Pawła

Paweł ma 10 lat. Gdy skończył 4, rozpoczęła się choroba Duchenne’a – postępujący zanik mięśni. Syn nie potrafi już chodzić o własnych siłach, we wszystkim zdany jest na naszą pomoc. Cały czas trwa jego rehabilitacja, intensywne ćwiczenia i masaże. Chcielibyśmy leczyć Pawła w jednej z klinik w Kijowie, specjalizującej się w leczeniu tego rodzaju schorzeń. Nawiązaliśmy już kontakt z jednym z jej profesorów – Alexandrem Smikodubem. Wraz z Pawłem pokładamy w nim wiele nadziei. Planowane leczenie jest wieloetapowe. Co pół roku potrzeba będzie 60 tys. zł na przeprowadzenie zabiegu wszczepienia dystrifiny – białka, którego nie wytwarza organizm naszego syna. Liczba zabiegów jest uzależniona od postępów choroby. Wszystkim, którzy chcieliby pomóc w finansowaniu leczenia Pawła, podajemy numer konta Fundacji „Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym” (ul. K. Szymanowskiego 1 45-724 Opole, tel./fax: 0-77, 47-43-280), która udostępniła nam na ten cel numer konta:


Bank PKO BP SA I o/Opole 
73 10203668 106190146, 
z dopiskiem „Paweł Waldera”.


Za okazaną pomoc wszystkim z góry dziękujemy.


RENATA i RYSZARD WALDEROWIE

Pomoc dla Beaty

Prosimy o pomoc w zebraniu pieniędzy na leczenie naszej córki Beaty. Córka od urodzenia cierpi na marskość wątroby, żylaki przełyku i ostopemię kości. Jest zarażona wirusem HBV, przeszła zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ma obustronny niedosłuch, mało mówi. W ciągu roku przebywa kilkanaście razy w szpitalu. Wymaga stałej opieki lekarskiej, ścisłej diety, intensywnej rehabilitacji. Nie stać nas na opłacenie turnusów rehabilitacyjnych czy kosztownego leczenia. 
Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie finansowe leczenia i rehabilitacji Beaty. Wpłaty prosimy kierować na konto:


Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”
PKO BP II O/Warszawa 
42 10201026 122690022, z dopiskiem: „dla Beaty Sawickiej”.


Dziękujemy za każdy odruch wrażliwości i szlachetności.

KRYSTYNA i EUGENIUSZ SAWICCY
(Lipsk, woj. podlaskie)Pomoc dla Miłosza 

Miłosz ma 14 miesięcy. Z powodu schyłkowej niewydolności wątroby (zespół Alagille'a) konieczny stał się przeszczep tego organu. Stan jego zdrowia komplikuje wrodzona wada serca. Jako że przeprowadzenie operacji w Polsce nie jest możliwe, chcemy wysłać Miłosza do jednej z renomowanych klinik w Belgii lub Francji (stałych członków Eurotransplantu). Koszt operacji, wraz z 3-miesięcznym leczeniem pooperacyjnym, może jednak kosztować nawet 150 tys. USD. Wszystkich, którzy chcieliby nam pomóc w uratowaniu życia Miłosza, prosimy o wpłaty na konto:


PEKAO S.A. I O/Kraków
12401431-7007439-2700-401112-001 „LIVER” – Miłosz Szyndlar-Tułak


Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Chorym 

na Schorzenia Dróg Żółciowych i Wątroby „LIVER” w Krakowie

Pomoc dla Pauliny

Zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli, prosząc o pomoc w gromadzeniu pieniędzy na leczenie i rehabilitację mojej 5-letniej córeczki – Paulinki Dudek, chorującej na mózgowe porażenie dziecięce. Dzięki intensywnej rehabilitacji osiągnęła dotychczas bardzo dużo, zaczęła już nawet chodzić. Przed nami jest jednak jeszcze wiele pracy. Szansę na poruszanie się daje terapia w kombinezonach kosmicznych prowadzona przez ośrodek w Mielnie, gdzie koszt pobytu wynosi 12 tys. zł. Każda, najmniejsza wpłata, przybliża Paulinie dzień, kiedy zacznie chodzić o własnych siłach. Proszę o wpłaty na konto: Fundacja Dzieciom ,,Zdążyć z Pomocą” ul. Łomiańska 5, 01-658 Warszawa. Numer konta:

PKO BP II O/Warszawa
42 10201026 122690022
Z dopiskiem: „Na leczenie i rehabilitację Paulinki Dudek”.

 

RENATA DUDEK
(Kłodzko, woj. dolnośląskie)

Pomóż Patrycji

Stowarzyszenie „LIVER” zwraca się do ludzi dobrej woli z prośbą udzielenia pomocy finansowej na leczenie 3,5-letniej PATRYCJI MISZCZAK. Jej życie może uratować tylko przeszczep wątroby. Skomplikowane choroby: hiperamonemia i argininobursztynuria genetyczna, zdecydowały, że na leczenie Paulina powinna wyjechać do jednej z klinik zagranicznych. Nawiązaliśmy kontakt z renomowanymi klinikami, stałymi członkami Eurotransplantu, w Belgii i Francji, gdzie koszt operacji, wraz z 3-miesięcznym klinicznym prowadzeniem pooperacyjnym, wynosi nawet 100 tys. USD.
Dzięki ofiarności ludzi dobrej woli z Polski i zagranicy, od czerwca 1992 r., gdy rozpoczęło działalność Stowarzyszenie „LIVER”, w klinikach zachodnioeuropejskich, współpracujących ze Stowarzyszeniem, uratowano życie 53 dzieciom, u których dokonano szczęśliwych przeszczepów wątroby. Pomóżcie również Patrycji. Wpłaty można dokonywać na konto: 


PEKAO SA I o/Kraków
12401431-7007439-2700-401112-001 – „LIVER” – 
(PATRYCJA MISZCZAK)


Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Chorym 
na Schorzenia Dróg Żółciowych i Wątroby „LIVER” (Kraków)


Pomóż Dominikowi

Mój 12-letni syn Dominik ma mózgowe porażenie dziecięce, nie chodzi i nie siedzi. Był operowany w Busku Zdroju, wydłużano mu ścięgna zginaczy kolan. Szansą na samodzielność Dominika są turnusy rehabilitacyjne, rehabilitacja w domu i podawanie kosztownych leków. 
Syn leczony jest w Fundacji REWITA. Kuracja jest wieloletnia i wymaga podawania leków TFX Polfa oraz preparatów DNA. Są one pełnopłatne, kosztują 300 zł miesięcznie, a godzina rehabilitacji 60 zł. Wychowuję sama dziecko i koszty leczenia przekraczają moje możliwości finansowe. Zwracam się z prośbą o wsparcie finansowe leczenia Dominika. Wpłaty można kierować na konto:

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” 
ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa; 
PKO BP II o/Warszawa 
42 10201026 122690022, 
z dopiskiem: „Na leczenie Dominika Kryszczaka”.

Wszystkim ofiarodawcom dziękuję za zrozumienie mojej sytuacji i okazaną pomoc.

MAŁGORZATA DĘBSKA
(Warszawa)

Pomóż Łukaszowi

Łukasz Dmitruk ma 12 lat. W 1996 r., w klinice neurochirurgicznej Akademii Medycznej w Lublinie, rozpoznano u niego naczyniaka rdzenia kręgowego na poziomie Th9-10. Łukaszowi zdecydowała się pomóc Fondation Ophtalmologique Adolphe de Rotschild w osobie prof. J. Moreta z Paryża i 16 września br. ma odbyć się zabieg embolizacji wewnątrznaczyniowej w paryskiej klinice. Koszt zabiegu i rekonwalescencji wynosi 50 tys. zł. Wszystkim, którzy chcieliby nam pomóc, podajemy numer konta:


BPH PBK SA I/O Bielsk Podlaski 
11101167-41116000-1374 „Łukasz”


Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci
z Chorobami Nowotworowymi „Gong” 
17-100 Bielsk Podlaski, 
ul. A. Mickiewicza 73, tel. 0-85, 83-32-127; 
fax: 0-85, 73-07-331.


Pomóż w leczeniu

Noworudzkie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych zwraca się do ludzi życzliwych o pomoc w leczeniu dzieci i młodzieży z Nowej Rudy. Współpracujemy ze szkołą podstawową w Bożkowie przy prowadzeniu klas integracyjnych, organizujemy spotkania terapeutyczne dla młodzieży, rehabilitację ruchową dla podopiecznych w Agwa Centrum oraz powiatowe integracyjne spotkania: warsztaty plastyczne, spartakiady. Najważniejszym celem działalności Stowarzyszenia jest jednak ratowanie ludzkiego życia. Obecnie na pomocną dłoń dobrych ludzi liczą:
– 24-letni Piotr, czekający na przeszczep nerki; w jego organizmie zabrakło jednak antyciał i musi przejść drogie leczenie w klinice;
– 10-letni Marcin – chłopiec autystyczny, który musi się poddać badaniom zawartości metali ciężkich w organizmie;
– 16-letnia Justyna, mieszkanka Domu Dziecka, chorująca na nerczycę;
– 5-letni Michał, którego rodzice podpisali zgodę na podawanie mu eksperymentalnych leków, ponieważ nie ma innej możliwości powstrzymania wyniszczającej go choroby.
Pieniądze przekazane na konto Noworudzkiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych:


BZ WBK SA o/Nowa Ruda
10902330-403537-132-3000
z dopiskiem „tylko na leczenie”, wykorzystamy zgodnie z życzeniem ofiarodawcy.


IRENA CARYK
przewodnicząca zarządu stowarzyszenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl