Medal św. Jerzego 2002


Polskie smoki


Jeżeli Medal Świętego Jerzego przyznawany jest za walkę ze smokiem, to w przypadku Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej chodzi o bardzo polskiego smoka: smoka alkoholizmu. Walka z nim w naszym kraju zazwyczaj nie przynosi splendoru; działacze ruchu Anonimowych Alkoholików często traktowani są z przymrużeniem oka. Tegoroczna laureatka – doktor psychologii klinicznej, specjalistka od terapii uzależnień – od lat zajmuje się nie tylko alkoholikami, ale także więźniami i ofiarami przemocy w rodzinie. Kieruje Komisją Edukacji w Dziedzinie Alkoholizmu i Innych Uzależnień Fundacji Batorego, jest również dyrektorem „Alcohol and Drug Program in East Europe and Central Asia” Open Society Institute w Nowym Jorku. Od 1992 r. współpracuje jako konsultant z Międzynarodową Organizacją Pracy w Genewie w zakresie tworzenia programów na rzecz zdrowego miejsca pracy.
Prof. Leon Kieres i kierowana przez niego instytucja walczy ze smokami niepamięci i braku odwagi spojrzenia w przeszłość. Uporczywie szuka prawdy; zdaniem Kapituły Medalu walczy ze smokami nie dlatego, że ich nienawidzi, ale dlatego, że przesłaniają prawdę. Powoływany wśród wielu kontrowersji Instytut Pamięci Narodowej w ciągu pierwszych miesięcy działalności stał się jedną z nielicznych we współczesnej Polsce instytucji zaufania publicznego. Przyczyniło się do tego nie tylko śledztwo w sprawie Jedwabnego, ale także działalność obu pionów Instytutu: Śledczego i Edukacyjnego, dotycząca innych skomplikowanych spraw z przeszłości. Zasługą Instytutu jest również nadanie procesowi ujawniania archiwów służb specjalnych PRL cywilizowanego przebiegu. Leon Kieres udowadnia, że urzędnik państwowy nie musi kierować się w swoim postępowaniu interesem koterii czy partii, ale własnym sumieniem i interesem Rzeczypospolitej.
Medal Świętego Jerzego przyznaje kapituła w składzie: Józefa Hennelowa, ks. Adam Boniecki, Krzysztof Kozłowski, Jan Józef Szczepański i Henryk Woźniakowski (w poprzednich latach w jej skład wchodzili także ks. Józef Tischner, Jerzy Turowicz i Tadeusz Żychiewicz). Podczas obrad brane są pod uwagę propozycje czytelników „TP”.
Poprzedni laureaci to: ks. Arkadiusz Nowak (1993), Janina Ochojska i Jacek Kuroń (1994), Jerzy Marszałkowicz (1995), s. Małgorzata Chmielewska i Marek Nowicki (1996), Zofia Tetelowska, ks. Tadeusz Zaleski i Jerzy Owsiak (1997), Krystyna Mrugalska i ks. bp Tadeusz Pieronek (1998), Marek Edelman i abp Alfons Nossol (1999), Tadeusz Mazowiecki i Krzysztof Czyżewski (2000), ks. Jan Sikorski i Zbigniew Gluza (2001).
Wręczenie Medali (autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Macieja Zychowicza) odbędzie się 7 grudnia br. w Krakowie. W najbliższych numerach „TP” opublikujemy portrety obojga Laureatów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 46 (2784), 17 listopada 2002

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl