Obraz tygodnia
Według nieoficjalnych wiadomości z Rosji, liczba cywilnych ofiar gazu, którego użyły siły specjalne podczas szturmu na opanowany przez czeczeńskich terrorystów teatr w Moskwie, wzrosła do 200.
• W Kopenhadze, mimo protestów Rosji, odbył się Światowy Kongres Czeczeński. Po jego zakończeniu policja duńska aresztowała Ahmeda Zakajewa, któremu Moskwa zarzuca związek z atakiem terrorystycznym w Moskwie (niezależnie od ciążących na nim zarzutów, Dania nie zdecyduje się na ekstradycję, bo Rosja dotąd nie zniosła kary śmierci, a Zakajew zamierza poprosić o azyl). Nieuznawany przez Moskwę prezydent Czeczenii Asłan Maschadow oświadczył, że jest gotów do bezwarunkowych rozmów z przywódcami rosyjskimi, ale doradca prezydenta Putina ds. Czeczenii Siergiej Jastrzembski wykluczył taką możliwość: „W czeczeńskim podziemiu nie ma nikogo, z kim bylibyśmy gotowi rozmawiać”.
• Partia Pracy opuściła rząd Izraela. Premier Ariel Szaron nie zamierza rozpisywać nowych wyborów: ministrów niedawnego koalicjanta mają zastąpić przedstawiciele małych ugrupowań prawicowych, o skrajnie nacjonalistycznych poglądach. Tekę ministra spraw zagranicznych zaproponowano byłemu szefowi rządu i rywalowi Szarona Benjaminowi
Netanjahu. • Umiarkowani i prozachodni islamiści z Partii Sprawiedliwości i Rozwoju zwyciężyli w przedterminowych wyborach w Turcji.
• Kryzys w stosunkach brytyjsko-francuskich. Po tym, jak premier Blair i prezydent Chirac ścięli się podczas unijnego szczytu w Brukseli na temat reformy rolnictwa („Jest pan bardzo źle wychowany. Nikt dotąd się do mnie tak nie zwracał” – karcił publicznie Blaira Chirac), odwołano planowane na 3 grudnia francusko-brytyjskie spotkanie.
• Departament obrony USA przestrzegł Słowenię, Łotwę i Bułgarię, że w związku z niedotrzymywaniem zobowiązań wojskowych, mogą nie być zaproszone do członkostwa w NATO podczas zbliżającego się szczytu w Pradze.
• Trzęsienie ziemi w południowych Włoszech (w miasteczku San Giuliano di Puglia zginęło 28 osób) i na Alasce (obyło się bez ofiar, choć w epicentrum odnotowano 8 stopni w skali
Richtera). • We Lwowie odbyła się polsko-ukraińska debata o pojednaniu. Modlitwę na Cmentarzu Łyczakowskim poprowadzili kardynałowie Marian Jaworski i Lubomyr Huzar.
• Instytut Pamięci Narodowej opublikował dwutomową „białą księgę” „Wokół Jedwabnego”. Wynika z niej, że „sąsiedzkie” pogromy miały miejsce w ok. 30 miejscowościach na Białostocczyźnie, choć większość zbrodni inspirowali Niemcy.
• Frekwencja w wyborach samorządowych okazała się nieco wyższa od pierwszych szacunków – wyniosła 44,33 proc. W ponad połowie gmin wybrano wójtów, burmistrzów i prezydentów miast już w I turze. W większości miast wojewódzkich w II turze wyborów prezydenckich zmierzą się kandydaci SLD-UP z kandydatami prawicy lub centroprawicy. W Katowicach (Piotr Uszok, dotychczasowy prezydent, popierany przez prawicę), Opolu (Ryszard Zembaczyński, PO) i w Gorzowie (Tadeusz Jędrzejczak, SLD-UP) wybory rozstrzygnęły się już w I turze. Do podobnego sukcesu w Warszawie ok. 2 tys. głosów zabrakło Lechowi Kaczyńskiemu (PiS). Z dużych partii najlepiej w wyborach wypadały: SLD (choć zazwyczaj otrzymywał mniej głosów niż przed czterema laty) i Liga Polskich Rodzin. Liczenie głosów trwało bardzo długo: fatalnie działał system komputerowy, zaprojektowany m.in. przez Prokom. Byli szefowie NIK Janusz Wojciechowski i Lech Kaczyński uważają, że Izba powinna zbadać sprawę komputeryzacji Krajowego Biura Wyborczego.
• Sejm uchwalił proponowaną przez PiS nowelizację ustawy antykorupcyjnej i kilku ustaw samorządowych. Od 1 stycznia 2003 radni i urzędnicy samorządowi wszystkich szczebli będą musieli składać oświadczenia majątkowe. Znane będą także wszystkie umowy, zawarte między samorządami a członkami rodzin radnych lub urzędników, oraz dane firm i osób prywatnych, którym gmina umorzyła podatki.
• W Sejmie upadł wniosek LPR o odwołanie marszałka Sejmu Marka Borowskiego: przeciw głosowała cała koalicja rządowa i Platforma Obywatelska.
• Wybitny historyk i krytyk sztuki, prof. Mieczysław Porębski otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.
• Po dwóch latach od śmierci, w Krakowie pochowano romskie niemowlę rumuńskiego pochodzenia. Wcześniej prokuratura nie chciała wydać matce zwłok, bo ta przebywa w Polsce nielegalnie i nie ma paszportu. Sprawę rozwiązano dopiero po publikacji „Gazety Wyborczej”.
• Czwarty w Polsce przypadek BSE wykryto u krowy z gospodarstwa w powiecie zamojskim (woj. lubelskie).
• Wicepremier Grzegorz W. Kołodko na 8501 miejscu ukończył słynny Maraton Nowojorski.
|