Pierwsza rocznica śmierci ks. biskupa Jana Chrapka


Pokora i życzliwość


Bp Jan Chrapek popierał najróżniejsze inicjatywy społeczne, ruchy kościelne, stowarzyszenia i fundacje, których celem była opieka nad niepełnosprawnymi i ubogimi. Związał się też z Fundacją im. Brata Alberta w Krakowie, a zwłaszcza z placówką macierzystą w pobliskich Radwanowicach, gdzie od 1992 r. tworzyły się Warsztaty Terapii Zajęciowej. To za jego sugestią otrzymały one imię ks. Bronisława Markiewicza – założyciela jego macierzystego zgromadzenia michalitów. 
24 marca 1992 r. wręczyłem mu zaproszenie na wmurowanie kamienia węgielnego pod budujące się warsztaty. Na drugi dzień, a była to uroczystość Zwiastowania Pańskiego, ogłoszono bullę papieską, wynoszącą, wówczas ks. generała michalitów Chrapka, do godności biskupiej. Pamiętam, gdy wraz z innymi michalitami składałem mu życzenia, powiedział krótko: „Nic się nie zmieniło, przyjadę na pewno”. I słowa dotrzymał, choć uroczystość ze zrozumiałych względów przeniesiono na jesień. Do Radwanowic, aż z Drohiczyna, gdzie bp Chrapek pełnił wówczas posługę, mimo złej pogody, przyjechał 18 października 1992 r. Odprawił Mszę św. w kaplicy Schroniska i wmurował kamień węgielny, a następnie spotkał się z mieszkańcami i gośćmi na wspólnej agapie.
Z Fundacją im. Brata Alberta związał się jeszcze bardziej, gdy objął biskupstwo w Toruniu, gdzie istnieje filia Fundacji. Uczestniczył m. in. w uroczystościach wigilijnych w Warsztatach Terapii Zajęciowej „Pracownia”. Po przeniesieniu do Radomia miałem okazję współpracować z nim przy tworzeniu Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie. Ostatni raz widziałem się z nim 13 października 2001 r. na Zamku Królewskim w czasie wręczania nagród „Totus”. Jednym z laureatów tej nagrody (bardzo przez niego popieranym) został dr Stanisław Jabłonka z Wrocławia – przewodniczący Rady Fundacji im. Brata Alberta. Pięć dni później, w dzień św. Łukasza, patrona służby zdrowia, a zarazem w 9. rocznicę wmurowania kamienia węgielnego w Radwanowicach – biskup zginął na drodze z Warszawy do Radomia. W 1. rocznicę Jego śmierci w kaplicy Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach wmurowano tablicę pamiątkową ku Jego czci. 
Pamięć o Zmarłym i jego dobrych czynach pozostanie na trwałe w naszych sercach. Oby dobry Pan dał godnych kontynuatorów dzieł rozpoczętych przez śp. biskupa Jana Chrapka.


Ks. TADEUSZ ISAKOWICZ-ZALESKI
duszpasterz Ormian w Polsce,
współzałożyciel Ośrodka dla 
Niepełnosprawnych w Radwanowicach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 43 (2781), 27 października 2002

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl