Przed krakowskimi Targami Książki (24–27 października)


Księgarnia pod Wawelem

Michał KuźmińskiDo udziału w 6. Targach Książki w Krakowie już zgłosiło się ponad 290 wystawców. A program Targów przyprawia o zawrót głowy.


„Chcemy zapewnić miejsce, gdzie przez cztery dni będzie trwało święto książki” – mówi komisarz imprezy Joanna Sułek. Polskie targi książki, krakowskie czy warszawskie, nie nastawiają się raczej na obrót prawami autorskimi, jak to się robi we Frankfurcie czy Bolonii. Są raczej rodzajem wielkiej księgarni, prezentacją ofert wydawniczych. Najbardziej cieszą się z tego zwiedzający. W zeszłym roku było ich w Krakowie 18 tysięcy.
Przy stoiskach w hali przy ul. Zapolskiej 38 pojawią się znani goście. Wydawnictwo Literackie zapowiada obecność Ewy Lipskiej, Ludwika Jerzego Kerna, Stanisława Lema i Jerzego Pilcha. Wydawnictwo Dolnośląskie – Tadeusza Różewicza, Marka Skwarnickiego i etnologa Antoniego Kroha (dla serii „A to Polska właśnie” przygotował tom „Tatry i Podhale”). Znak, wydawca „Chwili”, najnowszego tomiku Wisławy Szymborskiej, organizuje 25 października spotkanie z noblistką w sali krakowskiej PWST; dzień wcześniej w Collegium Medicum wystąpi z wykładem prof. Andrzej Szczeklik – nie tylko świetny lekarz, ale i autor napisanej dla Znaku książki „Katharsis”. Na stoisku Wydawnictwa Czarne pojawi się Dorota Masłowska, dziewiętnastoletnia autorka sławnej już „Wojny polsko-ruskiej...”, Krzysztof Varga, który napisał nominowaną do Nike „Tequilę”, oraz Tomasz Piątek, autor kontrowersyjnej „Heroiny”.
Gościem honorowym tegorocznych Targów są Węgry; szczęśliwie zbiegło się to z przyznaną 10 października Nagrodą Nobla dla Imre Kertésza, którego „Los utracony” ukazał się przed kilkoma miesiącami nakładem wydawnictwa W.A.B. Konsulat Węgierski przygotowuje między innymi spotkanie z Istvánem Kovácsem – wybitnym historykiem, prozaikiem i poetą, autorem powieści „Lustro dzieciństwa” (polski przekład w Czytelniku), i zarazem konsulem Węgier w Krakowie. Czarne promuje drugą już książkę prozaika z Siedmiogrodu Adama Bodora, zatytułowaną „Wizyta arcybiskupa”.
Targi książki to przegląd rynku wydawniczego od nauki po albumy, od poezji po słowniki. Wśród nowości znajdą się na przykład „Niezniszczalny rytm” – eseje Tomasa Venclovy (Pogranicze), nowa książka Krzysztofa Vargi „Karolina” (Czarne), opowiadania Romy Ligockiej, autorki „Dziewczynki w czerwonym płaszczyku” (Wydawnictwo Literackie), a obok – wznowienie „Dziejów duszy” św. Teresy z Lisieux, przygotowane na stulecie pierwszego wydania (Wyd. Karmelitów Bosych). Wydawcy katoliccy coraz liczniej biorą udział w krakowskich Targach.

*

„Krakowskie Targi to największa impreza krajowa” – ocenia Joanna Sułek; program imprez towarzyszących także jest bogaty. W sobotę w kościele św. Piotra i Pawła odbędzie się prapremierowe wykonanie „Litanii polskiej”, kompozycji Zygmunta Koniecznego do słów ks. Jana Twardowskiego, w wykonaniu krakowskich aktorów. „Litania”, publikowana kiedyś w „Tygodniku”, składa się z wezwań adresowanych do polskich wizerunków Maryi – tych najbardziej znanych i tych skrytych w bocznych ołtarzach.
Miłośnicy happeningów będą mogli spotkać się w Café Moliere z Michałem Zabłockim i jego „Multipoezją”. Zabłocki wymyślił happening „366 wierszy w 365 dni”, który rozpocznie się właśnie podczas Targów: odtąd przez cały rok na ścianie kamienicy na rogu Brackiej i Rynku będzie wyświetlany z projektora codziennie jeden jego wiersz. Podobny projektor znajdzie się w Warszawie, a w czasie inauguracji chóry odśpiewają Turnauową „Cichoszę” równocześnie w obu miastach. 
Sporo atrakcji czeka najmłodszych czytelników – oprócz rozmaitych konkursów będzie to wystawa Duńskiego Centrum Literatury pod hasłem „Magiczny Świat Książki”, poświęcona ilustracjom do książek dla dzieci. Wydawnictwo „Media Rodzina” zapowiada wręczenie Orderu Uśmiechu Joanne K. Rowling, autorce książek o „Harrym Potterze”. „Prawdopodobieństwo przyjazdu pani Rowling jest nikłe. Spodziewa się dziecka – mówi Piotr Rapciak, rzecznik firmy Targi w Krakowie SA – ale będzie spora impreza z udziałem około 200 dzieciaków”. Rzecz odbędzie się na Wawelu. „Część tych dzieci to autorzy listów o małym czarodzieju, pisanych do pani Rowling i do wydawnictwa – dodaje Paula Mroczkowska z „Media Rodzina” – listy ukażą się niedługo w książce pod patronatem Kapituły Orderu Uśmiechu”.

*

Szczególnym wydarzeniem będzie prezentacja egzemplarza wydania faksymilowego pelplińskiej Biblii Gutenberga. Imponująco wierną kopię słynnego inkunabułu przywiozą do Krakowa „Bernardinum” oraz Wydawnictwa Unikatowe Geisler i Geisler. Edycja ma służyć badaczom, studentom i uczniom, którzy nie mają dostępu do strzeżonego oryginału.
Targom towarzyszy Konkurs im. Jana Długosza. Na jednego z dziesięciu finalistów wyłonionych spośród autorów prac naukowych z dziedziny humanistyki czeka statuetka dłuta Bronisława Chromego i 35 tysięcy złotych. Aż po trzy nominacje pochodzą z krakowskich oficyn Universitas i Znak.
Przez cztery dni w Krakowie o książkach będzie głośno. I to nie tylko za sprawą organizatorów. Krakowianie po prostu lubią swoje Targi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 42 (2780), 20 października 2002

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl