LISTY – prośba o pomoc

Pomóż w leczeniu

Noworudzkie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych zwraca się do ludzi życzliwych o pomoc w leczeniu dzieci i młodzieży z Nowej Rudy. Współpracujemy ze szkołą podstawową w Bożkowie przy prowadzeniu klas integracyjnych, organizujemy spotkania terapeutyczne dla młodzieży, rehabilitację ruchową dla podopiecznych w Agwa Centrum oraz powiatowe integracyjne spotkania: warsztaty plastyczne, spartakiady. Najważniejszym celem działalności Stowarzyszenia jest jednak ratowanie ludzkiego życia. Obecnie na pomocną dłoń dobrych ludzi liczą:
– 24-letni Piotr, czekający na przeszczep nerki; w jego organizmie zabrakło jednak antyciał i musi przejść drogie leczenie w klinice;
– 10-letni Marcin – chłopiec autystyczny, który musi się poddać badaniom zawartości metali ciężkich w organizmie;
– 16-letnia Justyna, mieszkanka Domu Dziecka, chorująca na nerczycę;
– 5-letni Michał, którego rodzice podpisali zgodę na podawanie mu eksperymentalnych leków, ponieważ nie ma innej możliwości powstrzymania wyniszczającej go choroby.
Pieniądze przekazane na konto Noworudzkiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych:


BZ WBK SA o/Nowa Ruda
10902330-403537-132-3000
z dopiskiem „tylko na leczenie”, wykorzystamy zgodnie z życzeniem ofiarodawcy.


IRENA CARYK
przewodnicząca zarządu stowarzyszenia

 

Komputer dla szkoły

Redakcja miesięcznika „Unia Europejska” (pisma poświęconego m.in. edukacji i gospodarce, wydawanego przez oficynę wydawniczą Agencja Unia-Press) zbiera informacje od instytucji i przedsiębiorstw, które posiadają wycofany z użytku sprzęt komputerowy i mogłyby go, w ramach akcji „Komputer dla szkoły”, przekazać bezpłatnie szkołom. W nowym roku szkolnym informatyka zostanie wprowadzona do programu szkół podstawowych, a wiele placówek, z powodu problemów materialnych, nie ma żadnej szansy na zakup sprzętu. W trakcie akcji otrzymaliśmy prośby o pomoc od ponad 6,5 tys. szkół podstawowych i średnich, gimnazjów oraz ośrodków wychowawczych. 
Zebrane od firm informacje przekażemy szkołom, które osobiście odbiorą sprzęt. Wiadomości prosimy przekazywać pod adresem organizatora akcji:


Agencja Unia-Press 00-893 Warszawa, ul. Ogrodowa 31/35
tel./fax: 0-22; 652-05-83, 652-37-19, 654-81-47;
e-mail: hubertus@hubertus.com.pl


Pomoc dla Kazachstanu

W Ekibastuzie – mieście w Kazachstanie położonym 330 km na północny wschód od jego stolicy Astany, rozpoczyna się budowa kościoła dla rzymskokatolickiej parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Wśród 150 tys. mieszkańców są między innymi Polacy przesiedleni w czasie wojny spod Lwowa, Tarnopola i z Białorusi, wywiezieni tutaj Niemcy oraz Ukraińcy.
Parafia jest biedna i liczy jedynie 100 osób. Mimo to, ponieważ dotychczas nabożeństwa odbywały się w kaplicy urządzonej w domu, proboszcz – ks. Lucjan Pocałuń wraz z parafianami chcieliby wybudować niewielki kościół. Wszystkim, którzy zainteresowani są okazaniem nam pomocy, podajemy numer konta:


BPH I o/ Bochnia
ul. Kazimierza Wielkiego 9, 32-700
10601640-300006567601
z dopiskiem „na kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Ekibastuzie”


Ks. JAN SPYRKA
(wikary parafii)

Pomóż Robertowi

Caritas Archidiecezji Krakowskiej zwraca się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc w zebraniu pieniędzy na zakup preparatu Betaferon. Leku potrzebuje, chory na stwardnienie rozsiane, Robert Nocoń. Ma 25 lat, choruje od 13. roku życia. Jego stan ciągle się pogarsza. Szansę na poprawę daje dwuletnia terapia Betaferonem, która kosztuje blisko 100 tys. zł. Suma przekracza jednak możliwości finansowe rodziny i parafii Roberta. Wszystkim, którzy chcieliby pomóc finansowo, Caritas użycza konta bankowego:


Caritas Archidiecezji Krakowskiej
Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
85890006-111197-27006 z dopiskiem „DLA ROBERTA”.


Niech Państwa ofiarność pozwoli Robertowi cieszyć się dalej życiem.


KS. JAN KABZIŃSKI
(dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej)

Pomóż Magdzi

Magdalena Miska ma 17 lat. Choruje na pierwotną żółciową marskość wątroby. Jej stan jest na tyle ciężki, że jedynym sposobem uratowania życia jest przeszczep organu. Magda nie może skorzystać z możliwości przeszczepu rodzinnego, co wyklucza nadzieję na szybkie wykonanie zabiegu w Polsce, i przygotowuje się do leczenia w jednej z klinik zagranicznych. Nawiązaliśmy już kontakt z renomowanymi klinikami w Belgii i Francji – stałymi członkami Eurotransplantu. Koszt operacji, wraz z 3-miesięcznym klinicznym prowadzeniem pooperacyjnym, wynosi blisko 150 tys. USD. Zebranie tej sumy przez rodzinę Magdy byłoby trudne i długotrwałe, dlatego wszystkich, którzy chcieliby pomóc finansowo Magdalenie, prosimy o wpłaty na konto:


PEKAO SA I o/Kraków
12401431-7007439-2700-401112-001 
„LIVER” – MAGDALENA MISKA


Za wpłaty, w imieniu Magdy z rodzicami, dziękuje Rada Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Chorym na Schorzenia Dróg Żółciowych i Wątroby „LIVER” w Krakowie.Pomoc dla Arki 

„Wierzmy, że każda osoba, upośledzona lub nie, posiada jedyną i tajemniczą wartość” – napisano w Karcie Wspólnot L’Arche (Arka). Historia Arki rozpoczyna się w 1964 r., gdy Jean Vanier zrezygnował z kariery uniwersyteckiej, aby zamieszkać z dwoma upośledzonymi mieszkańcami przytułku. Arka nie jest zakładem opiekuńczym, ale DOMEM, w którym z upośledzonymi żyją i pracują wolontariusze, budując więzy podobne do rodzinnych. Pierwszy polski dom Arki powstał w 1981 r. w Śledziejowicach koło Wieliczki dzięki wsparciu ks. kardynała Franciszka Macharskiego, który do dziś jest jej Wiernym Przyjacielem. W 1992 r., za sprawą wsparcia Arki Międzynarodowej, powstał drugi dom wspólnoty w Wieliczce, rok później – w Poznaniu, a w 2002 r. we Wrocławiu.
Dzieło Vaniera jest nadzieją na godne życie dla tych, których odrzuca współczesny świat. W domach Arki każdy, w zależności od daru jaki posiada, może rozwijać się w atmosferze miłości i szacunku. To odpowiedź na krzyk osób upośledzonych – odrzuconych i zamykanych w szpitalach psychiatrycznych. Arka czeka na tych, którzy chcą dzielić życie z upośledzonymi. Wszystkim, którzy chcieliby nam pomóc finansowo, podajemy numer konta:


Bank BPH Oddział w Wieliczce
10601422-320000676107


BARBARA PESTKA
(dyrektor Wspólnoty) 


Pomóż ubogim rodzinom

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Krakowie opiekuje się blisko 1500 rodzin ubogich i wielodzietnych. Zajmujemy się zbieraniem i rozdawaniem nowej oraz używanej odzieży, obuwia, pościeli. Ułatwiamy zdobycie leków, pośredniczymy w przekazywaniu mebli oraz sprzętu gospodarstwa domowego. Z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy rozdajemy paczki żywnościowe. Także na święta, przygotowujemy symboliczne paczki dla więźniów nie mających kontaktu z rodziną oraz dla rodzin więźniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. 
Bądź naszym sponsorem i wspomóż naszą działalność! Przyjmujemy pakowaną żywność, odzież nową i używaną, pościel, kołdry, koce, firanki – wszystko, co potrzebne jest do prowadzenia gospodarstwa domowego. Jeśli chcecie nam pomóc, czekamy na Was i Wasze dary w godzinach dyżurów (poniedziałek: g.10-12; wtorek, czwartek: g. 16-18) pod adresem: 


Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta ul. Józefa 5 i ul. Bożego Ciała 21 31-056 Kraków tel.: 0-12; 430-64-72,
e-mail: zisliwin@cyf-kr.edu.pl
 

Ofiary pieniężne, które można odpisywać od podatku, prosimy przesyłać na konto:

PKO BP I o. w Krakowie
92 10202892 110020431

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy za pomoc.


WOLONTARIUSZE 
z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

 

Pomoc dla Teresy

Teresa jest młodą żoną i mamą, u której ponad rok temu stwierdzono nowotwór szpiku kostnego. Choroba okazała się na tyle zaawansowana, że jedyną drogą powrotu do zdrowia jest przeszczep szpiku. Koszt zabiegu wynosi jednak 100 tys. zł, co przekracza możliwości finansowe jej rodziny. Sumy nie może też wyasygnować budżet państwa. Dlatego prosimy wszystkich, którzy chcieliby pomóc nam zebrać potrzebną kwotę, o wpłaty na konto:

Fundacja Transplantacji Szpiku

i Leczenia Chorób Krwi

(ul. Reymonta 8, Katowice 40-029)

Bank Śląski SA VII oddział

w Katowicach 10501214-0700018484

z dopiskiem „dla Teresy Morkisz”.

Nie liczymy na wysokie sumy, ale każda, nawet najmniejsza wpłata, przybliży nas do przeprowadzenia operacji ratującej Teresie życie. Za każde wsparcie składamy ofiarodawcom serdeczne podziękowania.


RODZINA TERESY

(Jankowice Pszczyńskie, woj. śląskie)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 35 (2773), 1 września 2002

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl