Niespodzianki

Katarzyna Kolenda-ZaleskaNa lądowisku w Kalwarii czekały trzy śmigłowce. Wszyscy się głowili: Wadowice, Częstochowa, Zakopane, a może jeszcze coś innego? Funkcjonariusze BOR tylko się uśmiechali. Po obiedzie i krótkim wypoczynku Jan Paweł II jeszcze raz udał się na modlitwę do kaplicy Matki Boskiej. Potem kolumna z papamobilem odjechała na lądowisko. Ojciec Święty z biskupem Dziwiszem i kard. Macharskim wsiadł do pierwszego helikoptera, ja z ekipą „Wiadomości” i dziennikarzami telewizji watykańskiej do drugiego. 
Najpierw polecieliśmy nad Wadowice, zrobiliśmy kółko nad wypełnionym ludźmi rynkiem i polecieliśmy nad Tatry. Nad krzyżem na Giewoncie papieski śmigłowiec na chwilę zawisł w powietrzu. Potem Kasprowy, Świnica, Dolina Pięciu Stawów, Morskie Oko... Wracaliśmy do Balic nad Gorcami i Ludźmierzem. Na polanach górale palili watry. 
W Balicach na Papieża czekało BMW, ale Jan Paweł II – ze względu na oczekujących go wzdłuż trasy przejazdu ludzi – wybrał papamobil i pojechał do kamedułów na Bielany. Tam mimowolnie sprawił gospodarzom figla: papamobil nie zmieścił się w bramie klasztoru, trzeba było w pośpiechu rozebrać jej górną część. Jan Paweł II cierpliwie czekał. Później wjechał na dziedziniec, rozmawiał z kamedułami, wypytując o znanych mu z dawnych lat zakonników, np. o nieżyjącego już ojca Niedźwiadka. Na Bielanach mieszka dziś zaledwie siedmiu kamedułów, martwił się więc o malejącą liczbę powołań.
Potem było wzruszające spotkanie w Tyńcu. Jan Paweł II znów serdecznie witał się z dobrze mu znanymi benedyktynami. Do ojca Augustyna Jankowskiego, który pracuje nad dziełem o aniołach, powiedział: – To dobrze, że zajmujesz się aniołami; że pisze o nich nie tylko Miłosz. 
Dopytywał się też o nieżyjącego już ojca Bernarda Turowicza. Ojciec Leon Knabit nie zrozumiał pytania: – Tak, Jerzy Turowicz spoczywa na naszym cmentarzu. – To wiem – odpowiada Papież. – Jerzy Turowicz i jego żona Anna, doskonale pamiętam. Pytam o Bernarda... 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 34 (2772), 25 sierpnia 2002

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl