Tyniecka 10

W lecie 1938 r. wadowicki maturzysta Karol Wojtyła wraz z ojcem (także Karolem) przenieśli się do Krakowa. Karol młodszy sposobił się do rozpoczęcia studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zamieszkali w domu rodziny matki Karola – Kaczorowskich – na Dębnikach, przy ul. Tynieckiej 10. 


Kaczorowscy przeprowadzili się do Krakowa około 1885 r. Feliks Kaczorowski – dziadek Papieża – początkowo mieszka z rodziną przy ul. Droga nad Rudawą 17, potem przy ul. Smoleńsk 15. Po śmierci Feliksa jego syn Robert przejmuje po ojcu warsztat rymarski (ze specjalnością „obijanie powozów”) i przenosi się na Zwierzyniecką (róg Alei Krasińskiego). W czasie wojny dostaje się do niewoli rosyjskiej. Po powrocie za niewielkie, przywiezione z Rosji pieniądze kupuje plac na Dębnikach i skromnymi środkami, skupując używaną cegłę, stare okna itp. buduje jednopiętrowy dom, w którym wraz z siostrami mieszka aż do śmierci (w grudniu 1962 r.). 
W tym domu, w dwóch pokoikach z kuchnią na parterze, niemal w suterenie zamieszkali w 1938 r. ojciec i syn Wojtyłowie. Stamtąd Karol wyruszał na zajęcia uniwersyteckie do centrum Krakowa, stamtąd, z ojcem, wyruszyli na wędrówkę ludów 1939 roku, docierając aż do Sanu. Z Dębnik Karol wędrował do pracy do kamieniołomów na Zakrzówku, a potem do fabryki Solvay. W tym domu 18 lutego 1941 r. zastał ojca nieżywego, kiedy wrócił z kupionym dla chorego lekarstwem i przygotowanym przez Aleksandrę Kydryńską obiadem. 
Nie był w stanie pozostać w pustym mieszkaniu. Do września przemieszkał u Kydryńskich. W sierpniu 1941 r. do Krakowa z Wadowic dotarli Kotlarczykowie, a że nie mieli gdzie mieszkać, Karol przyjął ich do siebie na Tyniecką. Z tego domu 6 sierpnia 1944 r. ks. Kazimierz Figlewicz zabrał go – już wtedy tajnego alumna, a jednocześnie robotnika w Solvayu – na polecenie Księcia Metropolity do pałacu arcybiskupiego, gdzie Metropolita ukrył wszystkich tajnych kleryków i uruchomił regularne, także ściśle tajne seminarium. Na Tyniecką Karol Wojtyła już nie wrócił. Dom stoi do dziś.

ABo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 30 (2768), 28 lipca 2002

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl