A mój syn


Jak napisałem felieton 

JACEK PODSIADŁOA mój syn co jakiś czas namawia mnie na kupno zwierzęcia. Psa. Żółwia. Rybki. Ocelota. Do tej pory wymawiałem się mieszkaniem na dziewiątym piętrze („Masz pojęcie, jak długo byśmy szli z żółwiem, gdyby zepsuła się winda?”), teraz mam inną odpowiedź: „Przecież mamy jaskółki”.
Mamy jaskółki. A oto, jak do tego doszło. Wracam do dom po dłuższej nieobecności, a nad tym oknem, na które sąsiad zrzucał mi środki zapobiegawcze, co to już kiedyś pisałem, jaskółki ukleiły sobie gniazdko z błota i śmieci. Na szczęście na zewnątrz. A mogły w środku, bo oczywiście zapomniałem zamknąć drzwi na balkon. Co prawda człowieka, który widział czynne jaskółcze gniazdo w lokalu gastronomicznym na Ukrainie, nic już nie zaskoczy, ale ptaszyska w domu to jednak pewien kłopot. A tak to można sobie patrzeć przez szybę, jak pan jaskółka trochę podobny do Zdzisława Jaskuły, cały dzień polatuje z robalami w dziobie. Miło tak sobie patrzeć z bliska na ptasie życie. Pani jaskółkowa też czasem wystawi łepek i zerka przez szybę, jak tam idą mundialowe zmagania na ekranie telewizora. I tak sobie żyjemy. W sąsiedzkiej zgodzie. O osranie okna nie mam żalu. 
Na marginesie: jeśli grzebiąca w moich tekstach Niewidzialna Ręka „Tygodnika” zamieni mi „O osranie okna” na „O o... okna”, Czytelnicy mogą pomyśleć, że chodzi o ocieplenie okna i będę musiał wrócić do techniki anagramowej komunikacji międzyludzkiej.
No i tak. Na przykład teraz: piszę sobie felietonik, podglądam jaskółki, słucham deszczu i Patti Smith, jaram szlugi, fajnie jest. Niby jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale od razu przypominam sobie wiejskie zabudowania oblepione takimi gniazdami, wtedy przypomina mi się też, jak pachnie maciejka i jak ryczy krowa, kumkanie żab, ptasie trele i inne sonoryczne delikatesy. No i zmieniam Patti Smith na płytę Słomy, a ten domorosły muzykant (i właściciel firmy „Domy z Drewna”) śpiewa tam właśnie piosenkę „Dom”, też na tle chóru ptaków i żab: „Ważny w życiu krok, dom, z drzewa dom – zbudowałem”. Też bym chciał mieszkać w drewnianym domu. Ale i tak nie jest źle, na razie spłodziłem syna i posadziłem drzewo na poznańskim „Rozbracie”, to już coś. No i mam jaskółki.
No i słucham sobie, a jak mi się znudzi, to włączam telewizor, żeby obejrzeć zmagania, a tymczasem felieton sam mi się pisze, jaskółczęta wcinają glizdę, a w przerwie zmagań leci reklama totolotka: normalna baba z normalnym chłopem siedzą przed wiejską chałupą, pieją koguty i inne takie, oni nic nie robią, siedzą sobie tylko i myślą, klimat jak z tryptyku „Cztery pory roku” – „Wrzeciono czasu” – „Słoneczny zegar” Andrzeja Kondratiuka. Ale nagle się okazuje, że im źle, że myślą o tym, że chcieliby mieć dom, i już grają w totolotka, i już obraz z czarno-białego robi się kolorowy, a oni, ubrani jak debile, wpadają do jakiejś nowobogackiej meliny z podłogą z płytek i sraczem z marmuru, i on bierze ją na ręce i kręcą się z radości, że są ubrani jak debile i już nie mieszkają jak normalni ludzie w normalnym domu, tylko mają swój arcybunkier z autoalarmami zamiast koguta, żab i jaskółek, i zaraz rzucą się z tego szczęścia na łoże boleści z obiciem ze skaju albo skóry ocelota i już, koniec reklamy, koniec felietonu.
Na drugim marginesie: lubię ocelota, bo mi się kojarzy z Obroną Cywilną z LOT-em. A to moje drzewo na „Rozbracie” to podobno zwiędło, bo alternatywna młodzież wciąż załatwiała pod nim w alternatywny sposób wspólne wszystkiemu rodzajowi ludzkiemu potrzeby. 

Jacek Podsiadło
podsiadlo@atol.com.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 25 (2763), 23 czerwca 2002

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl