NOTATKI

Bronisław MamońGodzina teatru z Szajną

24 marca na Dużej Scenie Teatru Ludowego w Nowej Hucie odbyła się prezentacja spektaklu Józefa Szajny „Déballage” w wykonaniu aktorów Państwowego Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Prezentacja miała charakter odświętny. Była dalszym ciągiem uroczystości jubileuszowych Józefa Szajny (80. urodziny i 55-lecie pracy twórczej). Przyszło na nią wielu ludzi teatru, przede wszystkim aktorzy, którzy z Szajną pracowali, a także nowohuccy fani tej sceny. Był jubilat, którego obdarowano bukietami kwiatów. Na scenie nowohuckiej Szajna zaczynał karierę artystyczną. Pracował na niej 11 lat, od r. 1955 do 1966, najpierw jako scenograf, później jako kierownik artystyczny i dyrektor, przyczyniając się w znacznym stopniu do jej świetności.
Spektakl „Déballage” pochodzi sprzed pięciu laty. Przygotowany został na wielki jubileusz 75-lecia urodzin, który odbył się 13 marca 1997 r. w Rzeszowie, mieście rodzinnym artysty. Po pięciu latach od jego powstania był równie gorąco oklaskiwany w Nowej Hucie. Spektakl trwa 1 godzinę. Należy do skromniejszych przedstawień Szajny. Nie ma w nim tego monumentalizmu, jaki cechował twórczość Szajny w latach siedemdziesiątych – „Dante”, „Cervantes”, „Majakowski” w warszawskim Teatrze Studio. „Jest to spektakl – jak wyznał twórca – o degradacji rzeczy, które dokonują się w człowieku i poprzez jego pasywność. Spektakl o naszych małościach, braku miłości, o nienawiści.” Postacie w „Déballage’u” bliższe są marionetkom niż żywym ludziom. Wykonują mechaniczne gesty i ruchy. Kostium deformuje ich ciało. Mocna charakteryzacja twarzy pozbawia ich indywidualności. Wszystko rozgrywa się w napięciu, w podnoszeniu i obniżaniu emocjonalności. Ekspresję teatralną niesie przede wszystkim obraz: odrealniony, zdeformowany i groteskowy.

Obrazy Pustelnika

19 marca w Starmach Gallery (Kraków, ul. Węgierska 5) otwarto wystawę obrazów Karola Pustelnika. Artysta jest członkiem Grupy Krakowskiej. Brał udział we wszystkich ważniejszych pokazach tej grupy, zarówno w Galerii „Krzysztofory”, jak i poza nią.
Studia artystyczne rozpoczął jeszcze przed II wojną światową w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie. Po wojnie studiował w krakowskiej ASP, w pracowniach Tadeusza Kantora i Mieczysława Wejmana. W 1952 r. uzyskał dyplom na wydziale konserwacji. Mieszka i pracuje w Wadowicach. Jego malarstwo nawiązuje do różnych szkół i stylistyk. Pozostaje przy figuracji, choć korzysta z informelu, z języka abstrakcji. Ważnym doświadczeniem w jego biografii artystycznej był taszyzm, eksperymenty z kolorem i materią malarską. Na wystawie pokazał malarstwo z lat 60. i 70.,wielkoformatowe, figuratywne.

Laureaci Fundacji POLCUL

17 marca 2002 dyrekcja Fundacji POLCUL – Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej (jej siedziba znajduje się w Australii) przyznała 15 wyróżnień osobom zaangażowanym w ruchu kultury i budowy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce oraz współpracy z jej sąsiadami. Wyróżnienia otrzymali: Adam Bajcar – za działalność na rzecz przyjaźni polsko-ukraińskiej; Piotr Cejnóg – za wspieranie międzynarodowej wymiany młodzieży oraz służbę na rzecz pojednania między narodami; Jewgienija Chajdarowa – za opiekę nad byłymi więźniami obozów sowieckich oraz działalność w stowarzyszeniu „Memoriał”; Grażyna Dąbrowska – za prowadzenie noclegowni w Gdańsku na Fortach; Georg Hoffmann – za działalność na rzecz współpracy i pojednania polsko-niemieckiego, zorganizowanie partnerstwa miast Nowa Ruda i Castropp-Rauxel; Zofia Kirszenstein – za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych, biednych i potrzebujących na terenie gminy Smętowo Graniczne; Alina Kozińska-Bałdyga – za prowadzenie programu „Mała Szkoła”; Monika i Stanisław Krajewscy – za zaangażowanie w dialog chrześcijańsko-żydowski w Polsce i rozwój ducha tolerancji; Sławomira Kreja – za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych i biednych na terenie gminy Smętowo Graniczne; Danuta Kurczab – za aktywny udział w stowarzyszeniu „Dialog i Współpraca”, działającemu na rzecz porozumienia ludzi różnych kultur, narodów i religii; Ewa Preisner – za działalność w Stowarzyszeniu Wspierania Onkologii „Unicorn”; Mariola Schieck – za działalność społeczną w Centrum Pomocy Bliźniemu Stowarzyszenia „Monar”; Kuba Stępniak – za prowadzenie wszechstronnej działalności charytatywnej; Grzegorz Stręka – za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym na terenie Strzelna; Elwira Twardowska – za prowadzenie Młodzieżowego Klubu „Plama” zajmującego się upowszechnianiem kultury i sztuki w Gdańsku.

(m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl