Nr 48, 2 grudnia 2001

 

On-line: Obraz tygodniaKronika religijnaKomentarze Medytacja BiblijnaLiturgiczne czytania tygodnia

 


 

                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Medal 

Św. Jerzego 

dla ks. Jana Sikorskiego 

i Ośrodka Karta

Przyczyny islamskiego terroryzmu

Wstyd i przemoc

Joanna Tokarska-Bakir

 

Czy ktoś, kto zostawia swoim niemieckim gospodarzom list, w którym życzy im Bożego błogosławieństwa i długich lat w zdrowiu, byłby zdolny zabić zupełnie sobie nieznanych ludzi, też może na takie błogosławieństwo zasługujących?    WIĘCEJ

 

 

O terroryzmie i islamie czytaj tutaj...

 

 

 

 

 

 

 

 

KRAJ I ŚWIAT

 

 


Polski „trzeci sektor” na rozstajnych drogach

 

Sektor filantropii

Tomasz Potkaj

 

Organizacje pozarządowe, nie nastawione na zysk, to dziś 100 tys. etatowych pracowników
i co najmniej kilka razy tyle wolontariuszy. Trudno już wyobrazić sobie opiekę społeczną bez udziału sektora non-profit. 

 

Nowy minister pracy Jerzy Hausner (SLD), ogłosił w ubiegłym tygodniu, że wkrótce gotowy będzie projekt ustawy o organizacjach pozarządowych. 

 

Rząd chce określić ich przywileje i mechanizmy sprawdzające wykorzystanie publicznych pieniędzy. Ale takie zapowiedzi składały i poprzednie ekipy...

 

 


 

 

 

Pułapka profesjonalizmu

Stanisław Lem

 

Profesjonalizm jest w cenie. Idąc szczeblami tego rodzaju rozumowania, dochodzimy do przekonania, że jeżeli w Trzeciej Rzeszy obowiązywały ustawy, zwane potem norymberskimi, to wszyscy ci, którzy je skrupulatnie realizowali, powinni zostać uznani za wybitnych profesjonalistów.     Więcej: www.lem.onet.pl

 

 

REPORTAŻ

 

 

Młodzi bez pracy, czyli recesja w Bielsku-Białej

Bezrobotny na łące

Artur Pałyga

 

Kiedy Jan Sz. pracował, zakładał, że bezrobocie, podobnie jak AIDS, jego nie dotyczy. Przypadkowe spotkania i obserwacje utwierdzały go w przekonaniu, że wynika ono z nieudolności. Albo z lenistwa. 

 

Wiosna nowego tysiąclecia zastała Jana Sz. pełnego energii, z radością i z wyższym wykształceniem szukającego nowej pracy.

 

Spory-polemiki: Czy Stanisław Stomma wraca do przeszłości?

 

Sposób na Niemcy, sposób na Rosję

Jan Nowak Jeziorański

 

Deklaracja neutralności czy obojętności Polski wobec niepodległości Ukrainy byłaby poważnym błędem. Czyż po to walczyliśmy z Jałtą i obojętnością Zachodu wobec naszych losów, aby dziś przyjąć taką samą postawę wobec innych? Pytanie, jak – wspierając niepodległość wschodnich sąsiadów – dążyć do pojednania z Rosją?

 

Stanisław Stomma o terroryzmie, 

współczesnych Niemczech i polityce wschodniej
Rocznicę odzyskania niepodległości uczcili Łotysze wszystkich narodowości

 

Łotewskie świętowanie

Tomasz Teluk z Daugavpils (Łotwa)

 

Mieszkańcy Daugavpils ze łzami w oczach wspominają rok 1991. Nie wierzyli, że kiedykolwiek przyjdzie im żyć w wolnym kraju.  

Widziane z Warszawy, widziane z Brukseli

Leopold Unger

 

Rok 1967. Teraz już wszystko pójdzie szybko. O moim losie zdecydował właściwie... Izrael. Był to typowo polski paradoks: zwycięstwo Izraela w wojnie sześciodniowej wywołało entuzjazm w narodzie. Nawet antysemici, nawet antykomuniści – czyli zdecydowana większość narodu – byli zadowoleni (i dawali temu publicznie wyraz), że – jak mawiano wtedy, nawiązując do polskich korzeni sporej części oficerów izraelskich, a zarazem proarabskiej polityki ZSRR i satelitów – „polscy Żydzi dali w d... sowieckim Arabom”.


 
KOŚCIÓŁ

 

 

Rozważania o technologii genetycznej

 

Boże dzieci

Bp Franz Kamphaus

 

Wiara chrześcijańska ani nie jest wroga postępowi, ani nie jest zakochana w cierpieniu. Co nie znaczy, że chrześcijanie nie będą protestować, gdy kształtując nasz świat, ludzie zagrożą godności człowieka.

 

Diagnostyka prenatalna nie jest sprzeczna ani z moralnością, ani z miłością. Niemniej sprzyja uzależnianiu prawa do życia nie urodzonych jeszcze dzieci od tego, na ile odpowiadają one ideałom i wyobrażeniom społeczeństwa lub rodziców. Adwentowe listy z Rwandy (1)
 

Słowa siostry

O. Adam Kozłowski OSB z Gihindamuyaga

 

Czy można przeżywać czas Adwentu w rwandyjskiej ziemi, gdzie tak świeże są jeszcze ślady krwawej wojny domowej?

 

 

 

 

 


 

„Zdarzyło się w Watykanie... Anegdoty o papieżach i kurii rzymskiej”

 

Uśmiech pontyfikalny

Ks. Jan Kracik

 

Kolekcja anegdot, tudzież ciekawostek o papieżach i kurii rzymskiej powstała w sporej mierze dzięki epizodom opowiedzianym przez pracowników tejże kurii. Obejmuje ostatnich dziewięć pontyfikatów, czyli wiek XX z przyległościami, plus nieco nawiązań do dawniejszych biskupów Rzymu. Ich prywatne zamiłowania i zwyczaje, reakcje i powiedzenia, przybliżają osobowość, temperament i rodzaje poczucia humoru Piotrowych następców. 
 

 


Kobiety w Biblii
 

Kobieta z Endor

Elżbieta Adamiak

 

Słudzy kierują Saula do kobiety z Endor. Saul udaje się do niej w przebraniu.    WIĘCEJ


 

 

 

 

 

 

 

KULTURA

 

 

Jak badać dzieło muzyczne?

 

Interpretator i cud

Mieczysław Tomaszewski

 

„Ale co to jest muzyka?” – zapytywał w jednym ze swych słynnych listów z Paryża, z Paryża czasów Chopina, Henryk Heine. I sam sobie odpowiadał: „Ona jest cudem”. A następnie wyjaśniał: „Ona stoi między myślami a zjawiskiem jako poetyczna pośredniczka między duchem a materią”. 

 

 

 

 

 

 

 

80-lecie prof. Mieczysław Tomaszewskiego

Tomasz Cyz

 

W jaki sposób można spędzić osiemdziesiąte urodziny? Można, na przykład, otrzymać tytuł doktora honoris causa (krakowskiej Akademii Muzycznej) oraz dziesięć nowych muzycznych dzieł, specjalnie na jubileusz napisanych i wykonanych. Co jednak trzeba zrobić wcześniej i kim być?

 

 

 

 

 


Film

Smutek ciała

Anita Piotrowska


Z filmu Patrice’a Chéreau „Intymność” z pewnością zapamiętam jedną scenę. Na podłodze leżą splecione nagie ciała. Mężczyzna oswabadza się z uścisku i siada w fotelu, w milczeniu kontemplując śpiącą partnerkę. Oboje nic o sobie nie wiedzą. Spotykają się w obskurnym mieszkanku, by przy akompaniamencie odgłosów z ulicy odprawiać swój cotygodniowy rytuał. O nic nie pytają, o nic nie proszą, właściwie obywają się bez słów.
 

 

 

 

 Rozum

Juliusz Kurkiewicz

 

Angielskie słowo „wit” oznacza zdolność łączenia słów i pojęć, błyskotliwość, szczególnie inteligentny rodzaj poczucia humoru, a także rozum i dowcip. Mike Nichols, twórca „Absolwenta”, „Pracującej dziewczyny”, „Pocztówek znad krawędzi” czy „Barw kampanii”, użył tego słowa jako tytułu dla swego najnowszego filmu. Emma Thompson zagrała w nim rolę chorej na nieuleczalną postać raka profesor literatury, której specjalnością jest twórczość Johna Donne’a, XVII-wiecznego poety metafizycznego.


Co oglądają nasze dzieci

 

Miś Uszatek na emigracji

Joanna Olech

 

Za Gomułki wszystkie ciastka były po 2 złote, a „Jacek i Agatka” o godzinie 19. Za Gierka ciastka nadal były po 2 złote, a „Bolek i Lolek” o 19. A teraz, panie... co to się porobiło – ciastka po 50 centów, a dobranocka hula po ramówce jak chce! Raz o 19.20; raz o 19.10, a jak mecz, to wcale... I co ja mam powiedzieć dzieciom?

 

Zostawmy jednak lamenty na boku. Redakcja pyta, co – jeżeli w ogóle – oglądać z dziećmi...   WIĘCEJ

 

 

 

 

O big brotherach, pokemonach i innych fenomenach czytaj: 

 

 

JOANNA OLECH: „Pluszowi zabójcy”, nr 11 br.

 

BARTOŁOMIEJ DOBROCZYŃSKI: „Pikachu pokaż rogi”, nr 11 br.

 

WOJCIECH BONOWICZ: „Niegłupie dzieci”, nr 11 br.

 

JOANNA OLECH „Uciechy statystycznego Polaka”, nr 32

 

MARCIN KRÓL „Telewizja i inteligencja”, nr 33

 

Ks. ANDRZEJ LUTER „Terror miernoty”, nr 34

 

MICHAŁ NAWROCKI „Kłopoty z myśleniem”, nr 36

 

 

 

 

 

 

 

O „Kronikach sejneńskich”

 

Miasteczko zbudowane na nowo

Jerzy Kandziora

 

Sejneński ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” znany jest z działań, które w widoczny sposób wchodzą w krwiobieg polskiej kultury.

 

Trochę w cieniu tych spektakularnych działań i zaszczytnych koneksji znajdują się projekty zwrócone ku społeczności lokalnej, ku mieszkańcom Sejn.

 

 

 

 

 

 

 

Łódzki Festiwal Kultury Chrześcijańskiej

 

W kościele i w hali fabrycznej

Gustaw Romanowski

 

Od 4 do 18 listopada odbywał się w Łodzi V Festiwal Kultury Chrześcijańskiej. 

 

 

 

  

FELIETONY

 

 

 

 

Dwanaście koszy ułomków
 

Atom Bożej miłości

Ks. Stanisław Musiał SJ

 

Co jest najwyższym przejawem miłosierdzia Bożego względem nas ludzi, tutaj na ziemi? Czy może to, że Pan Bóg odpuszcza nam grzechy, czyli że wiąże na powrót zerwaną nić przyjaźni, która łączyła nasze serca z Jego „Sercem”? Nie! Jeszcze coś innego, w wymiarze ziemskim – większego.   WIĘCEJ

 

 

 

 

 

 

 

„F”
 

Pomoc dla wojennych dzieci

Małgorzata Musierowicz

 

Na własne oczy widziałam w telewizji polskiego generała, który przestrzegał, że emitowanie filmów i reportaży, ukazujących poszkodowane przez bombardowania dzieci afgańskie, może spowodować osłabienie poparcia dla amerykańskiej akcji wojennej.
Moim zdaniem, bardzo je osłabiają takie przestrogi.

 

 

 

 

 

 

 

Zagwozdka

Ewa Szumańska

 

Będąc w Polsce przy władzy niczego się nie zyskuje (prócz kilkudziesięciu 
posad do objęcia i do rozdania), a w sondażach się traci. Polak bowiem tradycyjnie nie znosi swojego rządu a ceni sobie opozycję.

 

Najlepszym więc rozwiązaniem dla polityków byłoby zostać opozycją parlamentarną, tylko że wtedy nie byłoby posad do objęcia i do rozdania.

 

 

 

 

 

 

 

Państwo i gospodarka

Marcin Król

 

Albo ten rząd ma filozofię wzrostu „gospodarczego”, albo w istocie polega na przegranej już koncepcji neo-liberalnej, albo nie myśli w ogóle w tych kategoriach. Osobiście stawiam na to trzecie i bardzo się boję. 

 

 
Votum separatum
 

Nie

Józefa Hennelowa

 

Chwaląc tolerancję, a już zwłaszcza dyskutując o niej w sposób poważny, zawsze bardzo szybko dochodzimy do pytania o jej granicę. Bo taka istnieje.   WIĘCEJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 48, 2 grudnia 2001

Szczegółowe omówienie


Obraz tygodnia


Kronika religijna


Komentarze

Medytacja Biblijna

 

Liturgiczne czytania tygodnia

 

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl