Obraz tygodnia
„Grzech w Pałacu Arcybiskupim”: pod takim tytułem
„Rzeczpospolita” opublikowała artykuł, w którym zarzuciła arcybiskupowi Juliuszowi Paetzowi, metropolicie poznańskiemu, molestowanie seksualne kleryków. Zdaniem gazety, o skłonnościach homoseksualnych hierarchy wiadomo co najmniej od dwóch lat, w sprawie pisano listy do Watykanu, w ślad za którymi w Poznaniu prowadzili śledztwo delegaci papieża.
„Skoro sprawa, o której mówi się w artykule, została przedłożona Stolicy Apostolskiej, to znajdzie ona zapewne właściwe wyjaśnienie i rozwiązanie – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Episkopatu. – Jakiekolwiek medialne naciski w tym czasie rodzą pytanie, co do intencji takich poczynań”.
„Stolica Apostolska została poinformowana o mających miejsce okolicznościach i mogę potwierdzić, że również w tym przypadku śledzi sprawę z wielką uwagą i poczuciem odpowiedzialności w poszanowaniu praw wszystkich” – powiedział rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls. Sam abp Paetz twierdzi, że nigdy nie molestował kleryków i księży.
• Prymas Polski kard. Józef Glemp oficjalnie zaprosił Jana Pawła II do złożenia w tym roku wizyty w naszym kraju. Zaproszenie w imieniu władz polskich przekaże podczas zbliżającej się audiencji w Watykanie prezydent Aleksander Kwaśniewski. Do pielgrzymki dojdzie najprawdopodobniej w dniach 16-18 sierpnia, a Papież ma odwiedzić Kraków i Częstochowę.
• „Polska może zawiesić rozmowy o liberalizacji handlu rolnego z Unią Europejską, dopóki Unia nie zaoferuje lepszych warunków pomocy dla polskiego rolnictwa” – ostrzegł w Brukseli wicepremier Jarosław Kalinowski. Od tej wypowiedzi zdystansowała się zarówno minister ds. europejskich Danuta Hübner, jak i główny negocjator Jan Truszczyński.
• Celem rządu jest zakończenie negocjacji z Unią Europejską do końca 2002 r. – zadeklarował premier podczas posiedzenia Rady Gabinetowej, której przewodził prezydent.
• Tylko w ciągu doby na Bliskim Wschodzie zginęło 12 Palestyńczyków i 10 Izraelczyków. Do bombardowania Autonomii Palestyńskiej armia Izraela używa samolotów, helikopterów, okrętów i czołgów.
• Ok. 400 osób zginęło w pożarze pociągu w Egipcie. Zanim maszynista zauważył płomienie, ludzie ginęli przy zablokowanych drzwiach i oknach.
• W zasadzce armii rządowej zginął Jonas Savimbi, przywódca angolańskich rebeliantów z UNITY.
• Goszczący na Dalekim Wschodzie prezydent George Bush rozmawiał z premierem Japonii o deflacji, a dziennikarzom powiedział o dewaluacji. Zanim wyjaśniono nieporozumienie, jen stracił w stosunku do dolara, a na rynkach finansowych zapanowało zamieszanie. Oprócz Japonii, Bush odwiedził także Koreę Południową (m.in. granicę, dzielącą półwysep) i Chiny.
• Rosyjskie władze przyznały, że to eksplozja własnej torpedy, a nie zderzenie z obcą jednostką, było przyczyną zatonięcia atomowego okrętu podwodnego
„Kursk” w sierpniu 2000 r. • Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej UOP i tworzącej z jego struktur dwie agencje – Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wywiadu.
• Prokuratura okręgowa w Warszawie postawiła siedem zarzutów Andrzejowi Lepperowi – wszystkie dotyczyły zniesławienia osób publicznych (pięć z sejmowej trybuny i dwie – min. Włodzimierza Cimoszewicza i jego ojca – w radiu).
• Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy uwłaszczające Polski Związek Działkowców na gruntach gminnych są niezgodne z konstytucją. Koalicja PSL-SLD zdecydowała o tym w r. 1995.
• Po ponad tygodniu zakończył się protest robotników stoczni Gdynia S.A. Zarząd stoczni zgodził się przywrócić do pracy ponad 100 osób, którym groziło dyscyplinarne usunięcie z pracy za udział w strajku, ale nie ustąpił wobec postulatów socjalnych.
• Na wniosek Ministerstwa Skarbu odwołano siedmiu z dziewięciu członków Rady Nadzorczej PKN Orlen. Tymczasem szef Prokuratury Krajowej Karol Napierski skrytykował UOP za niedawne spektakularne zatrzymanie prezesa Orlenu Andrzeja Modrzejewskiego.
• 50 tys. zł kary powinna zapłacić telewizja publiczna za emisję w programie regionalnym erotycznego filmu o niedozwolonej porze – uznał przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Juliusz
Braun. • Obywatel polski będzie prawdopodobnie trzecim kosmicznym
„turystą”, który za opłatą 20 mln dolarów odwiedzi Międzynarodową Stację Kosmiczną – poinformowała agencja Interfax. Najprawdopodobniej chodzi o znanego biznesmena Leszka Czarneckiego, założyciela Europejskiego Funduszu
Leasingowego. • W atmosferze skandalu zakończyły się XIX Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Salt Lake City. Rosjanie zagrozili bojkotem po wykluczeniu sztafety biegaczek w związku z podejrzeniami o doping, wcześniej krytykowano sędziów w związku z nieprzyznaniem złotego medalu w łyżwiarstwie figurowym parze kanadyjskiej, a wreszcie okazało się, że trzykrotny złoty medalista Hiszpan Johann Muehlegg zażywał środki dopingujące.
|