Porady praktyczne

MICHAŁ KOMAR

 

20 stycznia minęła trzysta dziewięćdziesiąta rocznica śmierci Rudolfa II Habsburga, króla Czech i Węgier, cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, wielkiego patrona Nauk i Sztuk Pięknych, co notujemy z uwagi na wzrastające ostatnio – za sprawą powieści o Harrym Potterze – zainteresowanie magią. 
Na praskim dworze cesarza Rudolfa gościli najwięksi badacze epoki, tacy jak Tycho de Brahe, który bez pomocy teleskopu ustalił dokładne pozycje 777 gwiazd i przyuczył do zawodu Johannesa Keplera; Hieronymus Scotus, mistrz w wywoływaniu obrazów ponętnych kobiet, zarówno dziewic, jak i mężatek; Jan Jessenius, który chcąc poznać dogłębnie ciało człowieka, poprosił trybunał, by oddał mu skazanego na śmierć zbrodniarza, a otruwszy go, otwarł wnętrzności i poddał je obserwacji; John Dee, który wywoływał duchy kulą z zadymionego kwarcu, a ponadto był szpiegiem królowej Elżbiety I; Edward Kelley, który w 1584 roku pojawił cała armię aniołów przed oczyma króla Stefana Batorego, anioły zaś obiecały królowi życie długie i szczęśliwe, co sprawdziło się tylko częściowo, Batory bowiem umarł dwa lata później; oraz wielki nasz rodak Michał Sędziwój, alchemik króla Zygmunta III, sprawca pożaru na Wawelu (w 1595 roku), autor prostego przepisu na uzyskanie kamienia filozoficznego. Ponieważ J. Rowling, autorka powieści o Potterze, mami czytelników nie podając żadnych wiarygodnych przepisów praktycznych, postanowiliśmy niniejszym uzupełnić ten brak, aby każdy mógł sobie wytworzyć trochę złota, a to w celu podreperowania budżetu rodzinnego oraz uzyskania satysfakcji intelektualnych. 
Najpierw więc praż saletrę potasową z kaolinem, a wydzielający się gazowy dwutlenek azotu skieruj do wody, otrzymasz dzięki temu 50% kwas azotowy. Następnie sześć funtów ziemi z obory włóż do okutej retorty i praż w wysokiej temperaturze, a otrzymasz sól lotną w postaci chlorku amonowego. W trzeciej fazie musisz uzyskać sól stałą w postaci węglanu potasowego. Weź teraz te trzy składniki, złącz je razem a w takiej proporcji: ducha saletry dwa razy oczyszczonego nie więcej niż pięć drachm, soli stałej pół drachmy, soli lotnej jeszcze mniej i już masz porcję Merkuriusza oraz filozoficznego rozpuszczalnika uniwersalnego. Weź tegoż rozpuszczalnika dziesięć części, dodaj jedną cześć złota metalicznego i poddawaj putrefakcji przez czterdzieści dni, a otrzymasz czerwony proszek, który jest złotem żywym filozofów. Gdy zaś weźmiesz jedną część owego złota żywego filozofów i dziesięć części Merkuriusza i wstawisz je do kuli dębowej w atanorze, to po trzech dniach uzyskasz pomnożenie złota w taki sposób, że z pierwszego pomnożenia masz jedną część złota, z drugiego dziesięć części, z trzeciego tysiąc, z czwartego zaś dziesięć tysięcy, a to dzięki temu, że złoto sfermentowane transmutuje Merkuriusza w czyste złoto. Jeśli tak się niedobrze składa, że nie masz ani jednej części złota do pomnożenia, to spróbuj wytworzyć eliksir do przemiany metali nieszlachetnych w srebro ex oleo Arsenici et oleo Lunae Elixir ad album imbibuiąc to oleo Tartari y potym dissolwuiąc in humido in oleum y potym congeluiąc in cineribus. Jest to dobry sposób na likwidację luki w budżecie państwa oraz poprawę nastrojów społeczeństwa.

 

 

 

 

 

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl