Kronika religijna

Stolica Apostolska •  Kościół w Świecie •  ...i w Polsce

 

STOLICA APOSTOLSKA

• „Razem z wami wędruję w duchu na Wyżnią Przełęcz Kondracką” – zapewnił Papież górali obchodzących 19 sierpnia stulecie wzniesienia krzyża na Giewoncie. Ojciec Święty pozdrowił ich z Castel Gandolfo, podczas niedzielnego spotkania na „Anioł Pański”. Wcześniej wspomniał o „poważnych napięciach politycznych w Libanie”, jakie powstały po fali aresztowań uniemożliwiających dialog narodowy. Wezwał rządzących, odwołując się do ich poczucia odpowiedzialności, aby „doraźne interesy polityczne nie przeważyły nad wartościami demokracji i suwerenności narodowej”.

• Papież wezwał do modlitwy o pokój w Ziemi Świętej za wstawiennictwem św. Edyty Stein. Pamięć o jej śmierci w oświęcimskiej komorze gazowej – powiedział 12 sierpnia podczas spotkania z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański” w Castel Gandolfo – powinna pogłębiać szacunek dla ludzkiego życia i godności, a tymczasem wartości są brutalnie deptane właśnie w Ziemi Świętej, z którą Edyta Stein – karmelitanka żydowskiego pochodzenia – była mocno związana duchowo.

• „Jesteśmy strażnikami życia, nie jego właścicielami” – napisał Papież w orędziu na Światowy Dzień Chorego, przypominając głoszoną przez Kościół zasadę, że „nie wszystko, co technicznie możliwe, jest moralnie dopuszczalne”. Ogromny postęp wiedzy i sztuki medycznej, jaki dokonał się w ostatnim okresie, nakłada na wszystkich najwyższą odpowiedzialność za Boży dar życia, które pozostaje darem zawsze, na każdym etapie i w każdym stanie. Światowy Dzień Chorego obchodzony będzie 11 lutego 2002 r. w sanktuarium Matki Bożej „Dobrego Zdrowia” w Vailankanny w południowych Indiach, nawiedzanego także przez wyznawców innych religii. „Chociaż Kościół dostrzega wiele wartościowych i szlachetnych elementów w niechrześcijańskich interpretacjach cierpienia – pisze Jan Paweł II – jego własne rozumienie tej wielkiej ludzkiej tajemnicy jest jedyne w swoim rodzaju”, ponieważ „odpowiedzi na pytanie o sens cierpienia udzielił Bóg człowiekowi w Krzyżu Jezusa Chrystusa”.

• Postaci św. Maksymiliana Kolbe poświęcone było papieskie rozważanie na „Anioł Pański” w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej (dzień wcześniej przypadała 60. rocznica jego śmierci). Franciszkański męczennik – powiedział Papież – zgodził się zastąpić w bunkrze głodowym ojca rodziny i ten gest można uznać za jego symboliczny „dar dla rodzin”, których fundamentalną rolę w misji Kościoła i w społeczeństwie o. Kolbe wysoko cenił.

• Abp Milingo zadeklarował wolę powrotu do Kościoła katolickiego, zerwania współżycia z poślubioną w maju Marią Sung oraz wszelkich kontaktów z sektą Moona. W odręcznym liście do Ojca Świętego, datowanym 11 sierpnia, a opublikowanym przez Watykan trzy dni później, afrykański hierarcha zagrożony ekskomuniką podkreślił, że do

przyjęcia warunków postawionych mu przez Stolicę Apostolską skłoniły go zwłaszcza papieskie słowa: „W imię Jezusa, wróć do Kościoła katolickiego”. Według informacji podanych przez watykańskie Biuro Prasowe abp Milingo postanowił obecnie poświęcić pewien czas modlitwie i refleksji; miejsce jego pobytu pozostaje tajemnicą, choć przypuszcza się, że przebywa on w jednym z klasztorów w pobliżu Rzymu. Maria Sung, której towarzyszą w Rzymie przedstawiciele sekty Moona, nie zgodziła się przyjąć watykańskiej delegacji z listem od abpa Milingo i zapowiedziała, że będzie głodować, dopóki nie spotka się z nim osobiście. Testy medyczne wykazały, że wbrew wcześniejszym spekulacjom nie spodziewa się dziecka.

• „Ochrona interesów Kościoła jest dla watykańskiego Sekretariatu Stanu ważniejsza niż oczyszczenie pamięci” – napisał w tygodniku „Jerusalem Report” Robert Wistrich, jeden z żydowskich członków katolicko-żydowskiej komisji historycznej, która miała zbadać postawę Piusa XII i Stolicy Apostolskiej wobec Holokaustu. Polemizując z artykułem watykańskiego historyka o. Petera Gumpla, opublikowanym w „L’Osservatore Romano”, Wistrich utrzymuje, że przyczyną zawieszenia prac komisji była niemożność uzyskania swobodnego dostępu do archiwów watykańskich. Odmowa otwarcia archiwów jest – jego zdaniem – świadectwem „silnego oporu wobec polityki większej otwartości i jawności”. Reakcja strony watykańskiej na wstępny raport komisji z października ubiegłego roku, zawierający 47 szczegółowych pytań i postulat otwarcia archiwów, była „nadzwyczaj chłodna”, a o. Gumpel podczas spotkania z członkami komisji „bardzo jednoznacznie dał do zrozumienia, że jest stanowczo przeciwny udostępnieniu im archiwów”.

• Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Matki Teresy z Kalkuty – informuje komunikat Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych z 13 sierpnia. Proces rozpoczął się w lipcu 1999 r., w niespełna dwa lata po śmierci założycielki Misjonarek Miłości, dzięki papieskiej dyspensie uchylającej przepis, który pozwala wszcząć postępowanie dopiero po upływie co najmniej pięciu lat. Dokumentacja zgromadzona w Kalkucie i sześciu innych diecezjach, dotycząca świętości życia Matki Teresy oraz uzdrowienia przypisywanego jej wstawiennictwu, została przekazana do Rzymu, gdzie wkrótce rozpocznie się kolejny etap procesu.

• Na początku przyszłego roku w krajach objętych unią walutową znajdą się w obiegu także watykańskie monety euro. Na mocy umowy podpisanej w grudniu z Włochami Państwo Watykańskie ma prawo posługiwać się euro jako swoją walutą, a włoska Mennica Państwowa będzie każdego roku wybijać pewną ilość monet dla Watykanu, prawdopodobnie z wizerunkiem Papieża.

• Z dniem 31 sierpnia zostaje ostatecznie zamknięty rzymski Dom Polskiego Pielgrzyma przy via Pfeiffer, położony o dwa kroki od placu św. Piotra, służący Polakom od 21 lat. Nowy dom przy via Vincenzo Monti w dzielnicy Monteverde, otwarty już od 1 sierpnia, jest większy i nowocześnie wyposażony, dogodnie połączony komunikacją miejską z Watykanem i centrum Rzymu, może przyjmować duże grupy szkolne i młodzieżowe, gościć sympozja i zjazdy. Dyrekcja liczy na solidarność rodaków, którzy korzystając licznie z gościnności ośrodka pomogą spłacić dług zaciągnięty na pokrycie kosztów wynajmu domu.

 

 

 

 

 

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

 

• Nieznani sprawcy uprowadzili salwadorskiego księdza, o. Rogelio Esquivela. Uzbrojeni porywacze napadli na 60-letniego kapłana przed plebanią w jego parafii na przedmieściach stolicy kraju, San Salwador. „Nie sądzę, by w grę wchodziły motywy osobiste” – powiedział miejscowy arcybiskup, Fernando Saenz Lacalle. Porywacze nie liczyli też zapewne na wysoki okup; o. Esquivel pochodzi z ubogiej rodziny i pracuje w biednej parafii.

• 275 katolickich szkół i placówek wychowawczych z archidiecezji Bombaju strajkuje po pobiciu księdza i siostry zakonnej. 6 sierpnia ekstremiści hinduscy zaatakowali ks. Oskara Mendoncę oraz siostrę Leenę Varghese. Oficjalny protest w sprawie tych incydentów wystosował arcybiskup Bombaju, kard. Ivan Dias. W listach do prezydenta i premiera Indii zaapelował on, by położyć kres „atakom na osoby konsekrowane, dokonywanym bezpodstawnie i z premedytacją”. Kard. Dias oświadczył, że ze wstydem patrzy, jak Indie – na skutek bezczynności rządu i policji – pogrążają się w anarchii. Jego zdaniem ataki na chrześcijan przybrały na sile trzy lata temu, po tym jak do władzy doszła Indyjska Partia Ludowa Janata. Reprezentuje ona skrajne ugrupowania nacjonalistyczne, które chcą oczyścić Indie z nie-hinduistów. Na znak solidarności ze strajkiem szkolnym i protestem arcybiskupa wielu bombajskich katolików nosi wyłącznie czarne stroje.

• Ireneusz I został prawosławnym patriarchą Jerozolimy. Do tej pory władze izraelskie odmawiały zatwierdzenia jego wyboru „ze względów bezpieczeństwa” i „dla dobra Jerozolimy”. Jednak pod wpływem międzynarodowej presji rząd w Tel Awiwie wycofał na początku sierpnia swój sprzeciw. „Ireneusz uważany jest za najmniej ustępliwego i najmniej sprzyjającego interesom Izraela” i dlatego „władze izraelskie są bardzo rozczarowane tym wyborem” – oświadczył rabin David Rosen. Grecki Kościół Prawosławny w Jerozolimie jest właścicielem licznych gruntów i nieruchomości. Mimo protestów Palestyńczyków poprzedni patriarcha jerozolimski, Diodor I wydzierżawił bądź sprzedał Izraelowi znaczną część tego majątku.

• Pielgrzymka Jana Pawła II do Rumunii sprzed dwóch lat poprawiła relacje między tamtejszym Kościołem katolickim i prawosławnym – uważa abp Jean-Claude Perisset, nuncjusz apostolski w tym kraju. W wywiadzie udzielonym amerykańskiej katolickiej agencji informacyjnej CNS podkreślił on, że klimat w stosunkach między obiema wspólnotami stał się „o wiele bardziej przyjazny”. „Praktycznymi rezultatami wizyty Jana Pawła II jest zwrot katolikom trzech świątyń, zajętych wcześniej przez prawosławnych” – powiedział abp Perisset. Choć istnieją jeszcze „niewielkie trudności”, ale w porównaniu z dotychczasową wrogością mają one charakter marginalny – dodał nuncjusz.

80 proc. Rumunów to wyznawcy prawosławia. Katolicy stanowią tylko 12 proc. mieszkańców tego kraju; są to katolicy obrządku rzymskiego i greckokatolickiego oraz rytu ormiańskiego.

• Kilka tysięcy pielgrzymów przybyło do „amerykańskiej Częstochowy” w Doylestown w Pensylwanii. Uroczystej Mszy św. w tamtejszym Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej przewodniczył abp Henryk Muszyński. „To, co uderza, to nie tylko liczebność pielgrzymów, ale przeważający udział ludzi młodych, którzy nie zadawalają się tradycyjną wiarą, manifestowaną tylko na zewnątrz, ale chcą przeżywać chrześcijaństwo w całej swojej głębi i autentyczności” – powiedział w homilii metropolita gnieźnieński. W pielgrzymce uczestniczył także administrator apostolski wschodniej Syberii, bp Jerzy Mazur. Zaapelował on do Polonii i Polaków w kraju o wsparcie budowy kościołów na Syberii. Kościół katolicki otrzymał w tym roku pozwolenie na wzniesienie tam ośmiu świątyń, ale brak jest funduszy na rozpoczęcie robót. Jeśli prace budowlane nie rozpoczną się w ciągu najbliższych dwóch lat, to zezwolenia zostaną cofnięte. Nowe świątynie mają powstać m. in. w Krasnojarsku, Angarsku, Ułan Ude, Czycie, Chabarowsku i Jakucku.

• Procesja prostytutek przeszła ulicami Perugii. Na jej czele 20 byłych prostytutek niosło figurę Matki Boskiej z Lourdes. Procesję zorganizował ks. Oreste Benzi, który od lat walczy z gangami stręczycieli. Ks. Benzi w ubiegłym roku przyprowadził na papieską audiencję generalną ciemnoskórą byłą prostytutkę. Dziewczyna przed kilkoma miesiącami zmarła na AIDS. „Nie boję się siły złych ludzi, przeraża mnie natomiast milczenie uczciwych” – powiedział ks. Benzi do ok. 300 uczestników procesji.

• Ludzie wierzący są zdrowsi – wynika z badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z kilku uniwersytetów stanowych w USA. Pięcioletni eksperyment dotyczył wyłącznie chrześcijan. Okazało się, że wierzący żyją dłużej oraz cieszą się lepszym zdrowiem fizycznym i umysłowym. Z grona 600 przebadanych pacjentów szpitalnych, osoby przeżywające kryzys wiary (np. powtarzały „Bóg mnie opuścił”, „Bóg mnie już nie kocha” itp.), dwukrotnie częściej umierały w ciągu dwóch lat, niż ci, którzy zachowali wiarę.


 

 

 

 

... I W POLSCE

Blisko 250 tys. osób uczestniczyło w Mszy św. na Jasnogórskim Szczycie, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia). Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, homilię wygłosił Prymas Polski kard. Józef Glemp. Skrytykował w niej korupcję, bezrobocie, wyzysk oraz „kunsztowne wielomówstwo polityków” i wezwał do przezwyciężania tych „przywar”.

Ksiądz Prymas odniósł się także do dyskusji miesięcznika „Znak” pt. „Wyszyński: strażnik tradycji czy wizjoner” (zamieszczonej w „TP” nr 31/2001). „Ostatnio w jednym z numerów katolickiego tygodnika – mówił kard. Glemp – ukazała się dyskusja intelektualistów katolickich, którzy w sposób dość niefrasobliwy przypominają zastarzałe niechęci do Prymasa Wyszyńskiego. Jako następca Prymasa Tysiąclecia czuję się w obowiązku bronić dobrego imienia Wielkiego Poprzednika, zwłaszcza, że pretensje do kardynała Wyszyńskiego są dalekie od dociekań intelektualnych i w zamierzeniu rzutują na obraz współczesnego Kościoła. Koncepcja i słownictwo użyte dla osądu Prymasa Wyszyńskiego i Kościoła wskazują na zatrzymaniu się w miejscu tego grona ludzi. Oto cytat z wypowiedzi: »Dzisiejszy Kościół jest taki jakim zostawił go Prymas; patriotyczny, romantyczny, paternalistyczny, nie przeniknięty w pełni duchem Soboru«. A może jednak, pozwolę się zapytać, przez dwadzieścia lat po śmierci Prymasa, Ojciec Święty Jan Paweł II miał jakiś wpływ na Kościół w Polsce? Niech mi będzie wolno przytoczyć jeszcze jedną myśl z tej dyskusji. Bystry myśliciel dostrzegł, że za Wyszyńskiego, obok procesu inkulturacji przez Ewangelię, spowodowany był przez niego proces odwrotny, inkulturacja chrześcijaństwa przez elementy zastane, czyli narodowe. »Grozi to deformacją chrześcijaństwa. I coś takiego dokonało się po części w przypadku jego programu. Po jego śmierci uniwersalną religię miłości zaczęto przerabiać na – mówiąc jaskrawie i brutalnie – ksenofobiczną religię plemienną. Teraz czeka nas etap trudnego oczyszczania polskiego chrześcijaństwa z tych pogańskich naleciałości«. Zapewne nie cytowałbym tego obrażającego pogan zdania, bo Kościół do obrażania przez swoich i przez obcych jest przyzwyczajony, gdyby nie zawarte w końcowej części zdania postanowienie podjęcia trudnego oczyszczania. To dobrze, bo hierarchia i wierny lud czyni to od dawna, tak jak nauczył tego kardynał Wyszyński, jak jest w Kościele na całym świecie. Trzeba, aby proces oczyszczania włączyły się grupy stawiające się trochę ponad żywym Kościołem”. (Zob. artykuł ks. Adama Bonieckiego i Jarosława Gowina na str. 1.)

Zmarł biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Mieczysław Jaworski. Miał 71 lat. Urodził się w Morawicy k. Kielc, w rodzinie robotniczej. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Posiadał licencjat z teologii moralnej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1956 r., zaś sakrę biskupią w 1982 r. W 1980 r. był kapelanen „Solidarności” Regionu Małopolska. Był członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego.

• Biskupi o wyborach. Coraz częściej biskupi przy różnych okazjach nawiązują do zbliżających się wyborów parlamentarnych. „Polacy zamierzają oddać dziedzictwo Polski w te same ręce, które więziły Prymasa Tysiąclecia i zabiły księdza Popiełuszkę” – przestrzegał biskup kielecki Kazimierz Ryczan podczas uroczystości Wniebowzięcia NMP w kieleckiej katedrze. „Czy to możliwe, by Wniebowzięta Królowa miała swój tron pośród pogan i niewierzących szykujących się do przejęcia władzy w naszej Ojczyźnie?” – pytał biskup kielecki. Abp Damian Zimoń podczas pielgrzymki kobiet do sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich mówił, że źle by się stało, gdyby walka wyborcza, a potem wyniki wyborów, doprowadziły do jeszcze większych podziałów w społeczeństwie. Zdaniem górnośląskiego metropolity, solidarność społeczna nie wyklucza konkurencji poglądów, także politycznych, ale domaga się odrzucenia takich form walki politycznej, które godzą w godność człowieka i gwałcą podstawowe zasady etyczne. Biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy zachęcał wiernych do dystansu wobec demagogii i pustych obietnic przedwyborczych oraz do licznej frekwencji wyborczej. Udział w wyborach uznał za bardzo ważny obowiązek moralny, którego świadome zaniechanie stanowi grzech przeciwko Bogu i własnemu społeczeństwu. Metropolita Częstochwy abp Stanisław Nowak oraz biskup radomski Jan Chrapek wezwali Polaków, aby głosowali zgodnie z własnym sumieniem.

20 tys. wiernych prawosławnych zgromadziło się w sanktuarium na Górze Grabarce k. Siemiatycz w Święto Przemienienia Pańskiego (19 sierpnia). W uroczystościach uczestniczył prawosławny patriarcha Aleksandrii i całej Afryki Piotr VII.

W Oświęcimiu odbyły się uroczystości związane z 60. rocznicą śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbe (14 sierpnia). Uroczystości rozpoczęły się Drogą Krzyżową prowadzoną z kościoła św. Maksymiliana w Oświęcimiu do celi śmierci św. Maksymiliana na terenie byłego KL Auschwitz. Przy Bloku Śmierci w Muzeum Oświęcimskim kard. Franciszek Macharski przewodniczył Mszy św. W uroczystościach uczestniczyło ok. 5 tys. wiernych.

Wystawę zdjęć operacyjnych służb specjalnych PRL wykonanych podczas pielgrzymek na Jasną Górę można obejrzeć na internetowych stronach Instytutu Pamięci Narodowej. Zdjęcia pochodzą z lat 1969 i 1983 i przedstawiają zwykłe pielgrzymkowe sytuacje. Można je oglądać na stronie www.ipn.gov.pl.

 

 

 

 

 

 



 

Nr 34, 26 sierpnia 2001

Szczegółowe omówienie


Obraz tygodnia


Kronika religijna


Komentarze

 

Medytacja Biblijna

 

Liturgiczne czytania tygodnia

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl