Kronika religijna

Stolica Apostolska •  Kościół w Świecie •  ...i w Polsce

 

STOLICA APOSTOLSKA

• Naśladujcie nowych świętych – mówił Jan Paweł II ogłaszając w niedzielę nowych świętych: Alojzego Scrosoppi (1804–1884) – Włocha, kapłana-oratorianina, założyciela Zgromadzenia Sióstr Opatrzności św. Kajetana z Thieny; Augustyna Roscelli’ego (1818–1902) – Włocha, kapłana, założyciela Zgromadzenia Sióstr od Niepokalanego Poczęcia NMP; Bernarda z Corleone (1605–1667) – Sycylijczyka, w młodości awanturnika, który chroniąc się przed zemstą (zranił w bójce członka jednego z bogatszych miejscowych rodów) w klasztorze kapucynów przeżył nawrócenie i został bratem zakonnym; Terese Eustochiumi Verzeri (1801–1852) – Włoszkę, założycielkę Zgromadzenia Córek Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Rebekę Petrę ar-Rayes (1832–1914) – Libankę, ze Zgromadzenia Sióstr św. Antoniego, która w młodości przeżyła prześladowanie chrześcijan przez druzów, a przez ostatnie trzydzieści lat życia mężnie znosiła utratę wzroku i paraliż ciała (zyskała przydomek „kwiat z Himlaya”).

Jan Paweł II zaapelował także do młodych pracowników, którzy zorganizowali w tych dniach w Bari wielkie święto pod hasłem: „Młodzi i praca”. Nigdy nie poddawajcie się wzorcom gospodarczym – przekonywał Jan Paweł II – które wykluczają lub wyzyskują najsłabszych, ale starajcie się, aby praca zawsze nadawała godność osobie, rodzinom i społeczeństwu.

• Rwandyjskie benedyktynki skazane za ludobójstwo. Sąd w Brukseli uznał 8 czerwca czworo obywateli Rwandy narodowości Hutu winnymi zbrodni ludobójstwa dokonanych na obywatelach Tutsi. Wśród skazanych są dwie siostry katolickie: Consoleta Mukangango, czyli s. Gertruda i Julienne Mukabutara zwana s. Marią Kisito. Prokurator zarzucił zakonnicom wydanie w ręce oprawców uchodźców, którzy próbowali ukryć się w klasztorze przy pełnej świadomości, że oznacza to wyrok śmierci. Inni świadkowie mówili, że obie siostry wskazywały wręcz oprawcom miejsca, gdzie ukrywają się bezbronni uchodźcy, często kobiety i dzieci.

Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls komentując orzeczenie belgijskiego sądy powiedział: „Wyrażamy pewne zaskoczenie z powodu obciążenia kilku osób wielką odpowiedzialnością za zbrodnie ludobójstwa, popełnione przez wielu ludzi i grupy w czasie wojny w Rwandzie”. Przypomniał również, iż Jan Paweł II w orędziu do narodu ruandyjskiego z 14 maja 1996 podkreślił, że „Kościół katolicki nie może być obciążany odpowiedzialnością za winy swych członków, popełnione przez nich wbrew prawu ewangelicznemu, oni sami bowiem będą wezwani do zdania rachunku ze swych własnych działań”. „Wszyscy członkowie Kościoła, którzy zgrzeszyli w czasie [tego] ludobójstwa, powinni mieć odwagę poniesienia skutków tych czynów, które popełnili przeciw Bogu i przeciw bliźniemu” – napisał wówczas Papież.

• Papież spotkał się z chorymi dziećmi z Polski. 150-

-osobowa grupa dzieci z oddziałów onkologicznych Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Matki i Dziecka oraz szpitala Klinicznego przy ul. Litewskiej w Warszawie przebywała w Rzymie. Pielgrzymkę zorganizowała Fundacja „Porozumienie bez barier” prowadzona przez żonę prezydenta RP, Jolantę Kwaśniewską. „Wiem, jak trudne jest doświadczenie choroby, zwłaszcza gdy dotyka ona dziecko. Dlatego całym sercem razem z Wami proszę Pana Jezusa o dar zdrowia dla Was i dla wszystkich waszych rówieśników dotkniętych przez chorobę i cierpienie” – powiedział Jan Paweł II. Papież wspomniał także o trudnej sytuacji służby zdrowia w Polsce: „Myśląc o sytuacji, w jakiej znajduje się dziś służba zdrowia w Polsce, proszę również Boga, aby natchnął wszystkich odpowiedzialnych duchem miłości i mądrości, by dołożyli wszelkich starań i skutecznie zmieniali tę rzeczywistość, dla dobra wszystkich Rodaków”.

• Rozpoczął się drugi etap procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego. 7 czerwca otwarto akta beatyfikacyjne, a pieczęcie przełamał abp Edward Nowak, sekretarz Kongregacji ds. Kanonizacyjnych Stolicy Apostolskiej. Nad przebiegiem procesu będzie czuwał postulator, ks. prałat Marian Rola, rektor Polskiego Kolegium Papieskiego.

• „Wezwanie Papieża o pokój na Bliskim Wschodzie było koniecznością” – powiedział kard. Pio Laghi, który powrócił do Watykanu z Ziemi Świętej. Podczas pobytu w tym rejonie spotkał się z premierem Izraela Arielem Szaronem w Tel Awiwie i z Jaserem Arafatem w Ramalah. „Oba spotkania odbywały się w poczuciu wielkiej odpowiedzialności. Zdziwiłem się, że Arafat przeznaczył dla mnie tyle czasu, mimo że tegoż dnia odbywał się pogrzeb jego bliskiego przyjaciela i współpracownika. A jednak na spotkaniu wyraził wielkie zaufanie do Papieża” – stwierdził. Jan Paweł II przesłał swe wezwanie do zaprzestania działań wojennych po zamachu bombowym w Tel Awiwie 1 czerwca, w którym zginęło 19 Żydów. Wprawdzie następnego dnia Arafat ogłosił „całkowite i natychmiastowe” zawieszenie broni, ale władze Izraela wątpią w szczerość jego intencji.

• Zmiany w najnowszym „Roczniku Papieskim”. Najnowsze badania historyczne pozwoliły wprowadzić prawie 200 poprawek do dotychczasowych życiorysów papieży – począwszy od św. Piotra. Zmiany włączono już do tegorocznego wydania „Annuario Pontificio” („Rocznika Papieskiego”). Badania potwierdziły nieprzerwaną ciągłość i sukcesję biskupów Rzymu. Naukowcy nie byli jednak pewni, co do dokładnych dat pierwszych pontyfikatów i w jednym przypadku mieli wątpliwości co do kolejności papieży.

Według najnowszych ustaleń, dotychczas było 264 papieży (łącznie z Janem Pawłem II), ale 266 pontyfikatów. Stało się tak dlatego, że Benedykt IX obejmował rządy w Kościele trzykrotnie, między rokiem 1032 a 1048. Po raz pierwszy jego urzędowanie przerwało wtargnięcie na Tron Piotrowy (na niespełna miesiąc w 1045) Sylwestra III, po czym Benedykt powrócił, ale musiał znów ustąpić, tym razem na rzecz Grzegorza VI (na ponad półtora roku w latach 1045-46); wreszcie po raz ostatni został papieżem po śmierci Klemensa II w 1047.

 

 

 

 

 

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

 

• Po raz pierwszy od wybuchu rewolucji październikowej wyświęcono kapłana pochodzącego z Syberii (10 czerwca). Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Dario Castrillón Hoyos udzielił w katedrze w Irkucku święceń kapłańskich diakonowi Jewgienijowi Pieriegudowowi z Władywostoku. Mszę św. koncelebrowało ok. 40 księży z administratury apostolskiej Syberii Wschodniej wraz z tamtejszym biskupem Jerzym Mazurem.

• W Strasburgu odbył się pierwszy międzynarodowy zjazd księży robotników. Ponad 500 uczestników głównie z Francji, ale również z Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji dyskutowało o przyszłości ruchu, którego członkowie łączą pracę duszpasterską z normalnymi obowiązkami zawodowymi. Zaapelowali oni, by „Kościół współczesny nie opuszczał miejsc ludzkiej pracy; fabryk, kopalni i stoczni, gdyż tam istota ludzka może wzrastać bądź też podlegać degradacji”.

Ruch księży robotników narodził się 60 lat temu. Jego celem była praca duszpasterska w zateizowanym środowisku robotniczym. Wielu duchownych wstąpiło do komunistycznych związków zawodowych. W 1954 r. Pius XII wydał kapłanom zakaz działalności związkowej. Sobór Watykański II zrehabilitował ruch księży robotników, ale nie odzyskał on już dawnej pozycji. 2/3 spośród ok. 500 francuskich księży robotników przeszło już na emeryturę, a co roku przybywa zaledwie 2 neoprezbiterów.

• Gwatemalski sąd wydał wyrok w sprawie zabójstwa bp. Juana Gerardiego Conedery. Pułkownika Disraela Limę Estradę, jego syna Byrona Limę Olivę oraz Obdulio Villanuevaba, ochroniarza prezydenta kraju Alfonso Portillo skazano na 30 lat pozbawienia wolności. Oskarżony o współudział w morderstwie ks. Mario Orantes otrzymał karę 20 lat więzienia. W czasie procesu, który rozpoczął się dopiero w trzy lata po śmierci hierarchy, wielokrotnie grożono sędziemu, prokuratorom i świadkom.

Bp Gerardi kierował w archidiecezji gwatemalskiej Biurem Praw Człowieka. Zamordowano go w kwietniu 1998 r., w wieku niespełna 76 lat. Na dzień przed śmiercią zapowiedział on ogłoszenie 1000-stronicowego raportu o zbrodniach dyktatury wojskowej, popełnionych w czasie 36-letniej wojny domowej. Hierarcha oskarżał w nim wojskowych o zamordowanie 150 tys. ludzi. O zbadanie sprawy morderstwa bp. Gerardiego zaapelował Jan Paweł II w maju br. podczas wizyty „ad limina Apostolorum”, z którą do Watykanu przybyli gwatemalscy biskupi.

• Za „niewłaściwą” uznał podróż Jana Pawła II na Ukrainę nowy rosyjski ambasador w Kijowie Wiktor Czernomyrdin. Wypowiedź b. premiera Rosji na konferencji prasowej tuż po złożeniu przez niego listów uwierzytelniających powszechnie uznano za ingerencję w wewnętrzne sprawy Ukrainy. Zdaniem obserwatorów ten dyplomatyczny zgrzyt spowoduje wzrost popularności Papieża na Ukrainie.

• Ufundowany przez polski Episkopat pomnik Papieża odsłonięto w Centrum Kulturalnym im. Jana Pawła II w Waszyngtonie (9 czerwca). Uroczystą Mszę św. koncelebrowali kard. Adam J. Maida, arcybiskup Detroit oraz polscy kardynałowie Henryk Gulbinowicz i Franciszek Macharski. Na uroczystość przybyło kilkanaście tysięcy Amerykanów polskiego pochodzenia.

John Paul II Cultural Center to rodzaj religijnego muzeum, w którym zgromadzono eksponaty obrazujące wzajemne relacje wiary i kultury oraz pamiątki związane z osobą i pontyfikatem Jana Pawła II. Pomysłodawcą budowy muzeum była Polonia amerykańska, która zebrała na ten cel 65 mln dolarów. W uroczystości otwarcia Centrum w marcu br. uczestniczył prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush.

• Ks. Zygmunt Robaszkiewicz ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny został biskupem diecezji Morombe na Madagaskarze. Polski misjonarz pracuje na wyspie już 12 lat. Diecezja liczy ok. 300 tys. mieszkańców, z których 10 proc. to katolicy.

• W Stanach Zjednoczonych zanotowano wzrost liczby katolików. Według katolickiego rocznika statystycznego „Kennedy Directory” mieszka ich tam obecnie 63,7 mln, czyli o 1,3 mln więcej niż w roku ubiegłym. Po raz pierwszy od 11 lat wzrosła też liczba zawartych małżeństw sakramentalnych.

• Barcelońska katedra Sagrada Familia zostanie ukończona za 20 lat. Budowę kościoła zaprojektowanego przez hiszpańskiego architekta Antonio Gaudiego rozpoczęto w 1882 r. W ubiegłym roku ukończono nawę główną. Zdaniem Jordi Boneta, architekta zatrudnionego przy budowie świątyni, w marcu 2007 r. w 125 rocznicę położenia kamienia węgielnego, zostaną zakończone prace we wnętrzu kościoła, co umożliwi odprawianie w niej Mszy św. Cała katedra będzie gotowa prawdopodobnie w 2021 r.

Budowa finansowana jest ze składek publicznych. W tym roku przeznaczono na ten cel ok. 6 mln dolarów. W roku ubiegłym świątynię zwiedziło ponad 1,5 mln turystów.

• Sery, pierniki, konfitury oraz piwo produkowane przez francuskich zakonników można zamówić za pośrednictwem internetu. Pod adresem www.chambarand.com znaleźć można prawie 70 produktów oferowanych przez 21 męskich i żeńskich klasztorów. Nadzór nad całym przedsięwzięciem sprawuje opactwo trapistów w Chambarand niedaleko Grenoble. Słynie ono z wyśmienitego piwa.


 

 

 

... I W POLSCE

• Nieznani sprawcy sprofanowali Najświętszy Sakrament w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy koło Radomia. W nocy z 6 na 7 czerwca włamali się do świątyni, wyłamali tabernakulum i ukradli 2 monstrancje, 3 puszki wypełnione konsekrowaną Hostią oraz 4 kielichy. Motywy włamania na razie nie są znane. Na terenie wokół kościoła znaleziono rozrzucone konsekrowane komunikanty.

Choć skradzione przedmioty posiadały małą wartość materialną, dla wspólnoty parafialnej miały dużą wartość historyczną – zginęła m.in. monstrancja będąca wotum za przeżycie obozu koncentracyjnego.

• Spłonął szesnastowieczny drewniany kościół parafialny w Dobrosołowie w diecezji włocławskiej (7 czerwca). W chwili wybuchu pożaru kościół był remontowany. W ubiegłym roku wyremontowane zostało prezbiterium i zakrystia, położony został na nich nowy dach. W tym roku podjęto remont nawy głównej. Parafianom udało się wynieść z pożaru jedynie tabernakulum z Najświętszym Sakramentem, obrazy z bocznych ołtarzy i kilka ornatów. Kościół zbudowany był prawdopodobnie ok. 1540 r. Ołtarz główny pochodził z XVII w. We wnętrzu były m. in. rzeźba Chrystusa Frasobliwego i kropielnica – z XVI w., osiemnastowieczne krucyfiksy i późnogotyckie rzeźby Matki Bożej i św. Jana na belce tęczowej.

• Kard. Franciszek Macharski ofiarował 25 tys. zł na pomoc pogorzelcom. 8 czerwca w Waksmundzie koło Nowego Targu wybuchł pożar, który pochłonął cztery gospodarstwa. Zniszczonych zostało dziesięć zabudowań.

• Abp Józef Życiński modlił się za pomordowanych Żydów w Izbicy na Lubelszczyźnie (10 czerwca). Pamięć kilku tysięcy Żydów zamordowanych przez Niemców w czasie wojny w Izbicy uczcili katolicy i Żydzi podczas wspólnych modlitw w kościele i na żydowskim cmentarzu. Uroczystość rozpoczęła Msza w intencji ofiar Holokaustu. Odprawił ją w kościele w pobliskiej Tarnogórze metropolita lubelski abp Józef Życiński, inicjator polsko-żydowskich spotkań modlitewnych w różnych miejscowościach Lubelszczyzny, niegdyś zamieszkiwanych przez Żydów. Przed wojną niespełna pięciotysięczną Izbicę zamieszkiwali niemal wyłącznie Żydzi. Ocalało ich zaledwie kilkunastu. Kolejne spotkania modlitewne odbędą się m.in. w Trawnikach, Kazimierzu Dolnym i Bełżycach.

• Ojcowie franciszkanie otrzymali koncesję na satelitarny kanał religijny. Prawdopodobnie już w lipcu program Niepokalanów II będzie dostępny drogą satelitarną. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po raz pierwszy przyznała koncesję na satelitarny kanał religijny. Uchwałę przyjęto jednogłośnie. Niepokalanów II będzie dostępny bezpośrednio przez indywidualny odbiór z satelity, przez sieci kablowe i przez platformę cyfrową. Program będzie docierał także do odbiorców na terenie Europy.

• Prawosławny Metropolita Warszawy i całej Polski Sawa otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku (8 czerwca). W laudacji podkreślano zasługi metropolity dla odnowy prawosławia w Polsce. Abp Sawa posiada już doktorat honoris causa Uniwersytetu Nowojorskiego. Posługę metropolity Warszawy i całej Polski sprawuje od 1998 r. Jest profesorem nauk teologicznych. Urodził się w 1938 r. w Śniatyczach na Chełmszczyźnie.

• Abp Alfons Nossol, ordynariusz opolski, został laureatem tegorocznej Głównej Nagrody Kulturalnej Śląska. Nagroda przyznawana jest i finansowana przez rząd Kraju Dolnej Saksonii. Uroczystość wręczenia odbędzie się 23 czerwca w Hanowerze. Z wnioskiem o uhonorowanie w ten sposób abp. Nossola wystąpił do Kapituły Nagrody marszałek województwa dolnośląskiego prof. Jan Waszkiewicz. Uzasadniając swoją propozycję prof. Waszkiewicz podkreślił zasługi opolskiego hierarchy dla pojednania Polaków i mniejszości niemieckiej oraz jego wkład w powstanie Uniwersytetu Opolskiego.

• Zmarł dyrektor muzeum diecezjalnego w Pelpinie ks. Roman Ciecholewski (ur. w 1933 r.), doktor nauk humanistycznych, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

• Na Jasnej Górze powstaje Skarbiec Wotywny Narodu Polskiego. Będzie on kolejnym (po Muzeum 600-lecia Jasnej Góry, Skarbcem i Arsenałem) pomieszczeniem przedstawiającym wota składane przez pielgrzymów przed obrazem Matki Bożej. Na miejsce Skarbca wybrano pomieszczenia w Bastionie św. Rocha, odkryte podczas prac remontowych po pożarze najstarszej części klasztoru w 1990 roku. Uroczyste otwarcie Skarbca przewidziano na kwiecień lub maj 2002 roku.

• Od początku czerwca można się modlić Liturgią Godzin korzystając z internetu. Specjalny serwis znajduje się pod adresem: www.jezus.pl/ilg. Jego twórcy chcą pomóc świeckim, dla których korzystanie z brewiarza jest zbyt skomplikowane. Na stronach serwisu znalazły się informacje dotyczące sposobu odmawiania Liturgii Godzin. Na każdy dzień przygotowane są teksty wszystkich godzin kanonicznych: Wezwania, Godziny Czytań, Jutrzni, Modlitwy w ciągu dnia, Nieszporów i Komplety. Serwis będzie systematycznie aktualizowany, z kilkudniowym wyprzedzeniem. Został opracowany na podstawie wydanej przez „Pallottinum” czterotomowej „Liturgii Godzin. Codziennej modlitwy Ludu Bożego”.

 

 

 

 

 

 

  

Nr 24, 17 czerwca 2001

Szczegółowe omówienie


Obraz tygodnia


Kronika religijna


Komentarze

 

Medytacja Biblijna

 

Liturgiczne czytania tygodnia

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl