W najnowszym numerze

 

On-line: Obraz tygodnia •  Kronika religijna •  Komentarze  


 

Rozmowa Tygodnika

Pożegnanie wszechmocnego państwa sprzed roku 1989 nie oznacza, że teraz jesteśmy zostawieni sami sobie, mogąc liczyć jedynie na rodzinę, grupy samopomocy, organizacje pozarządowe i samorządy” – stwierdza prof. STANISŁAWA GOLINOWSKA, autorka badań nad problemem biedy w Polsce, z którą rozmawia Anna Mateja. – „Zamiast dawać ludziom pieniądze do ręki, powinniśmy motywować ich do samodzielności: przez podpowiedzi, przykład, uczestnictwo w procesach integracji i reintegracji”.

 

 

REPORTAŻ

Ze świetlicy korzysta 70 dzieci. Pierwsi jej »absolwenci« sprzed lat już są dorośli, ale pamiętają to miejsce. Odwiedzają, pomagają. Większość wyszła na ludzi” – reportaż GRZEGORZA BORKOWSKIEGO o świetlicy socjoterapeutycznej w Ustce kierowanej przez Reginę Szczepańską, założycielkę Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci »Przystań«.

 

 

KRAJ I ŚWIAT

Istotną przyczyną kryzysów komunizmu w Europie Środowo-Wschodniej był brak jego narodowej legitymizacji” – historyk, profesor MARCIN KULA w tekście „Baza faktów i nadbudowa myślenia” analizuje klęskę polskich komunistów w walce o ducha narodowego w czasach PRL-u.


Naprawiając zło, reprywatyzacja tworzy zarazem moralny dylemat: czy i jak dalece można wyrównywać poniesione w przeszłości krzywdy jednych nowymi krzywdami innych?” – zauważa MICHAŁ ZIELIŃSKI w komentarzu do uchwalonej przez Sejm ustawy reprywatyzacyjnej. – „Uczciwie powiedzieć trzeba, że dzisiaj dużo lepszej ustawy uchwalić się nie da – oczywiście poza osławionym bublem legislacyjnym, określanym jako »prawo krwi« (prawo do roszczeń mają ci, którzy 31 grudnia 1999 r. mieli polskie obywatelstwo)”.


WOJCIECH PIĘCIAK komentuje fiasko propozycji tzw. „Grupy Kopernika” (kilkunastu osób zajmujących się problematyką polsko-niemiecką) – wzajemnego zwrotu zabytków, które w wyniku działań wojennych wywieziono z Polski do Niemiec bądź z Niemiec do Polski. „Być może w tym przypadku wspólnej płaszczyzny być nie może, bo zbyt duża jest historyczna nierównowaga? Może Biblioteka Pruska powinna zostać w Polsce jako zadośćuczynienie za nieodwracalne straty polskiej kultury?”.


O polskiej scenie politycznej, objęciu władzy w USA przez prezydenta Busha, „syndromie bałkańskim” i nowych rewelacjach na temat Czarnobyla pisze STANISŁAW LEM.

 


   KOŚCIÓŁ

TADEUSZ GADACZ: Miłość i sprawiedliwość, czyli dalszy ciąg dyskusji wywołanej tekstem o. Wacława Hryniewicza „Czy Bogu potrzebne są ofiary?”

„Jak wytłumaczyć tym, którzy w chwili próby składają w ofierze swe cierpienia za..., że nie cierpienie samo w sobie jest wartością zasługującą, tylko miłość, z którą się je znosi, i która łączy z podobnie cierpiącymi? A może rzecz nie polega ostatecznie na pojęciach, lecz na tym, jak żyjemy i jakie dajemy świadectwo?”.

KS. JAN KRACIK: Muzułmanie pierwszej Rzeczypospolitej

Po raz pierwszy dzień 26 stycznia obchodzony jest w Kościele w Polsce jako Dzień Modlitw Poświęcony islamowi. Decyzję taką podjął Episkopat podczas zebrania plenarnego w Kołobrzegu w październiku 2000 r. Pomysłodawcą była Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. Z tej okazji drukujemy krótką historię wyznawców islamu na ziemiach polskich.

STANISŁAW KRAJEWSKI: Wspólne psalmy

Powyższy tekst jest skróconą wersją komentarza do psalmów, wygłoszonego 17 stycznia w łódzkiej katedrze rzymskokatolickiej z okazji Dnia Judaizmu. Autor jest współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz członkiem zarządu Związku Gmin Żydowskich w Polsce.

„Radość jest najlepszą drogą do przebaczenia. Gdy jestem szczęśliwy, gdy dzieje się coś, co raduje całą duszę, gdy potrafię przeżywać prawdziwą radość, i wtedy spotkam nieprzyjaciela, będę najłacniej gotów na pojednanie. Będę mógł wykrzyknąć: bracie, dziel moją radość! To niebanalna prawda: radość kluczem do pojednania”.

Z cyklu „Dwanaście koszy ułomków” ks. STANISŁAWA MUSIAŁA SJ: Jedno małe słowo

„Czeski film rysunkowy, »na dobranoc«, sprzed lat. Na ławce w parku siedzi chłopak, obok dziewczyna. Chłopak bez przerwy powtarza dziewczynie, że ją kocha. Ngle zaczyna padać deszcz. Chłopak wyjmuje z torby parasol, rozkłada go i trzyma nad sobą. Przy tym nie przestaje mówić dziewczynie, że ją kocha. Ona słucha w milczeniu, smutna. Cała w strugach wody. Czym jest prawdziwa miłość?”.

KS. JAN SŁOMKA: Wolna wola czyli cotygodniowa medytacja nad czytaniami liturgicznymi.

 

    FELIETONY
:

Józefy Hennelowej, MAŁGORZATY MUSIEROWICZ, Jana Błońskiego, Andrzeja Dobosza, Marcina Króla, ZBIGNIEWA MENTZLA

 

 

 

 

 

 

Nr 4, 28 stycznia 2001

Szczegółowe omówienie
Obraz tygodnia
Kronika religijna
Komentarze

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl