W najnowszym numerze

 

On-line: Obraz tygodnia •  Kronika religijna •  Komentarze  


 

W najnowszym „Tygodniku Powszechnym” (nr 47) – kolejny „Kontrapunkt” poświęcony tym razem ks. prof. Józefowi Tischnerowi. „Im dalej od jego śmierci, tym wyraźniej widzimy rozmiar naszej straty” – pisze redakcja. „Tischner nie był historykiem filozofii w tym sensie, że nie uczył historii filozofii. Był filozofem z krwi i kości; on inicjował filozofię” – o Tischnerze jako mistrzu i nauczycielu rozmawiają jego uczniowie: Anna Karoń-Ostrowska, Zbigniew Stawrowski i Tadeusz Gadacz. Natomiast Marek Drwięga, Jan Andrzej Kłoczowski OP i Karol Tarnowski próbują określić źródła i charakter jego myśli filozoficznej: „Filozofia Tischnera była próbą przemyślenia tego, co odważyliśmy się zrobić z naszym życiem. Był to chyba jedyny poważny myśliciel, który szukał pojęć, pozwalających uchwycić i nazwać złożoność i problematyczność naszego świata”.

Czy naprawdę tak trudno uwierzyć, że rzeczywistym motywem krytyki Kościoła może być miłość do niego, a towarzyszącym jej uczuciem – ból?” – pyta ks. Grzegorz Ryś, zastanawiając się nad Tischnerowskim przesłaniem dla Kościoła w Polsce. „Niedawno ktoś zapytał mnie: »A tak właściwie to od kiedy Tischner stał się góralem?«. Przebacz Księże Profesorze, powinienem był dać w kufę. Ale akurat byłem co dopiero po spowiedzi... A poza tym – słabszego bić, jaki to honor?” – o Tischnerze–góralu z Podhala opowiada Wojciech Bonowicz. Krakowski malarz i filozof Paweł Taranczewski wspomina swoje spotkania z Księdzem Profesorem: „Idąc raz z Karolem Tarnowskim Floriańską w stronę Plant trafiliśmy w pobliżu Bramy Floriańskiej na Tischnera. »Byt« - powiedział Karol. »Świadomość bytu« – odparł Józek i poszedł w stronę Rynku”.

Książka ta ratuje Tischnera od efektów działań wielbicieli, którzy już za jego życia stworzyli, na swój obraz i podobieństwo, »Tischnera medialnego« – pisze ks. Adam Boniecki na marginesie wydanego ostatnio wyboru „Miłość nas rozumie”. – Bardziej niż gdziekolwiek indziej znajduję tu odpowiedź na dręczące mnie pytanie: kim jest Bóg Józefa Tischnera?”. Odpowiedzi na pytanie „kim jest Józef Tischner?” szukał także przed dziesięciu laty, w artykule napisanym na jego sześćdziesięciolecie, Jerzy Turowicz. „Bardziej niż filozofem-profesjonalistą jest Józef Tischner myślicielem zaangażowanym, autorem refleksji filozoficznej (i teologicznej!) nad współczesnością”. „Kontrapunkt” dopełniony został bibliografią publikacji Tischnera w „Tygodniku Powszechnym”.
  WYBORY PREZYDENCKIE W USA

Niewykluczone, że od tego, jak zachowają się w tych dniach Bush i Gore, zależeć będzie ich miejsce w historii. Czy walcząc o Biały Dom wciągną Amerykę w kolejną ośmieszającą mydlaną operę, która ciągnąć się będzie, ku uciesze sieci telewizyjnych, przez najbliższe tygodnie? Czy też przeciwnie: wzniosą się ponad pragnienie władzy oraz ambicje i oszczędzą krajowi i światu kolejnego widowiska w stylu impeachmentu i afery Clintona z Moniką Lewinski?” – pyta MACIEJ WIERZYŃSKI w korespondencji z Nowego Jorku.

Bez względu na to, kto ostatecznie wygra wybory prezydenckie w USA, uwaga Ameryki nieuchronnie przesuwać się będzie z Europy w kierunku Azji” – cele i kierunki przyszłej polityki zagranicznej Gore’a/Busha (niepotrzebne skreślić...) charakteryzuje dla ,,Tygodnika” publicysta amerykański EDWARD LUTTWAK, doradca w waszyngtońskim Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).

 

KRAJ

Z PIOTREM PAWŁOWSKIM, redaktorem naczelnym miesięcznika „Integracja” i prezesem Stowarzyszenia Przyjacół Integracji o życiu niepełnosprawnych rozmawiają WOJCIECH BONOWICZ i MICHAŁ OKOŃSKI: „Wolę, jak na mnie mówią: Piotrek. Nie przeszkadza mi jak mówią : »Elektryczny Piotrek«, bo jeżdżę na wózku elektrycznym. Nie lubię eufemizmów. Słowo »inaczej« podkreśla inność. »Kaleka« jest nacechowane negatywnie. Wolę słowo: niepełnosprawny i już”.

EUROPA I ŚWIAT

Podczas prowadzonych w Niemczech badań wykryto niewielkie zwiększenie liczby zachorowań na białaczkę pośród ludności mieszkającej w określonym promieniu wokół dość licznych jeszcze funkcjonujących elektrowni atomowych. Z drugiej jednak strony bardzo sumienne badania radioaktywności na tym terenie nie wykazały nic. A o tym, żeby można było dostać białaczki z samego strachu, dotąd nie słyszano” – na marginesie awantury wokół elektrowni atomowej w czeskim Temelinie STANISŁAW LEM pisze o dniu dzisiejszym i przyszłości energetyki uranowej.

W jakich okolicznościach w państwie demokratycznym można zakazać działalności partii politycznej? Argumenty zwolenników i przeciwników delegalizacji skrajnie prawicowej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (NPD) analizuje berliński współpracownik ,,Tygodnika” JOACHIM TRENKNER: „Dyskusja wokół delegalizacji NPD stałą się dla polityków działaniem zastępczym – tak, jakby można nią było wypędzić upiora prawicowego ekstremizmu”.

»Nie mieli siły płakać« – mówi o swoich gościach Elfriede Herbst, właścicielka jednego z pensjonatów w Kaprun, drobna, 50-letnia Austriaczka” – tragiczny wypadek górskiej kolejki w Alpach Austriackich, w którym śmierć poniosło około 160 osób relacjonują w reportażu z austriackiego Kaprun RENATA KIJOWSKA i ARTUR SPORNIAK.  HISTORIA

Zarządzenie władz okupacyjnych o tworzeniu w stolicy dzielnic narodowościowych: polskiej, żydowskiej i niemieckiej doprowadziło automatycznie do pojawienia się sprzeczności interesów pomiędzy Żydami a Polakami. Ci pierwsi – skoro już getto być musiało – chcieli, by było jak największe, drudzy – by było jak najmniejsze” – ANKA GRUPIŃSKA i PAWEŁ SZAPIRO przedstawiają stosunek polskiej prasy konspiracyjnej z 1940 roku do decyzji niemieckich władz okupacyjnych o utworzeniu warszawskiego getta.

 

FELIETONY

EWY SZUMAŃSKIEJ, ANDRZEJ DOBOSZA,

MARCINA KRÓLA i MICHAŁA KOMARA

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 47,

19 listopada 2000

Szczegółowe omówienie
Obraz tygodnia
Kronika religijna
Komentarze

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl