W najnowszym numerze

 

On-line: Obraz tygodnia •  Kronika religijna •  Komentarze  


 

KRAJ I ŚWIAT

Jak wygląda polska polityka po wyborach prezydenckich i przed parlamentarnymi w 2001 roku i jak zmieniają się zachowania polityczne polskiego Kościoła? – zastanawia się KRZYSZTOF WOLICKI, wieloletni komentator polityczny paryskiej „Kultury” (w eseju „Co się dzieje w polityce?”):„Znane pytanie - »Czy Kościół musi być prawicowy?« – jest dziś szczególnie aktualne. Gdy wyborcy udowadniają, ze skończyła się polaryzacja na obóz solidarnościowy i postkomunistyczny, a przyszły rząd także stanie wobec ogromu trudności, Kościół powinien przemyśleć swe zachowania polityczne”.

 

Biofizyka odsłoni przed nami prawa natury, które w końcu zamkniemy w równaniach matematycznych. Niezbędna będzie do tego najbliższa współpraca, może nawet scalenie dziedzin dziś od siebie oddzielonych: biologii, medycyn, fizyki, matematyki przepowiada ANDRZEJ SZCZEKLIK, kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UJ w eseju „Eliksir życia” – Czy w księdze DNA, którą odcyfrowaliśmy, a której znaczenie pozostaje tajemnicą, znajdziemy receptę na eliksir życia? Gdzie się podział nasz mit? Czy zastąpiły go inne marzenia? Odpowiem: ten mit jest w nas”.

 

W dwudziestolecie polskiego sądownictwa administracyjnego w Polsce KRZYSZTOF BURNETKO w artykule „Obywatel kontra urząd” pisze o nierównej walce jednostki z urzędnikami w historii Europy i we współczesnej Polsce:

20 lat działalności polskiego NSA świadczy o stałym napięciu między sądem a władzą wszelkich szczebli. Wiele problemów co rusz wraca na wokandę, co dowodzi, jak duży jest opór urzędników przed przyjęciem demokratycznych standardów i jak wiele jest do zrobienia”.

 

W 1968 r. dwóch ludzi z ETA jechało autem, jeden po amfetaminie. Policjant poprosił ich o dokumenty, ten naćpany nie wytrzymał i strzelił. Chciał oddać się w ręce policji, ale przedtem policjanci zastrzelili go. Tak narodził się męczennik, od przypadku, ale spirala przemocy poszła już w ruch” – opowiada ANA ROSA GÓMEZ MORAL, działaczka organizacji „Gest dla pokoju” z Kraju Basków, w rozmowie z NINĄ PLUTĄ „Przemoc naturalna jak deszcz”.

 

Poziom trwającej dziś na Zachodzie dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej krytycznie ocenia ROMAN KUŹNIAR, kierownik Zakładu Studiów Strategicznych w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego (w eseju „Nadmiar wizji, brak konkretów”):

Testem na europejskość jest dzisiaj stosunek do rozszerzenia Unii, a nie entuzjastyczny udział w niezliczonych konferencjach na temat różnych aspektów jedności i tożsamości Europy”.

Paradoksalnie wydajemy więcej niż zarabiamy. Gdyby nie brak pieniędzy skłonni bylibyśmy wykupić wszystko. Mimo to zakupom prawdopodobnie nie będzie końca. Umacniają się w nas postawy społeczeństwa konsumpcyjnego. Lecz co jednych cieszy, innych uzależnia” – polski shopoholizm opisuje w artykule „Zakupy: hobby, rozrywka i nałóg” MARIUSZ GWOZDA, pracownik naukowy Instytutu Socjologii UMCS w Lublinie.

 

Zaczęło się od listu z Częstochowy, który przyszedł do redakcji: »Czy można u Państwa zamieścić ogłoszenie o sprzedaży grypsu? Wysłał go mój mąż z Majdanka, w 1943 roku, to był mój ostatni z nim kontakt. Wiem, że są ludzie, którzy zbieraniem takich rzeczy się zajmują” – przejmującą historię zwyczajnej rodziny z czasów drugiej wojny światowej, która – jak tysiące innych – nie może liczyć dziś na żadne zadośćuczynienie, opowiada ANNA MATEJA w reportażu „Historia z papieru pakowego”.


  KOŚCIÓŁ

KS. STANISŁAW MUSIAŁ SJ: „Nie jest ważne, czy umrę pięknie czy prozaicznie, budująco czy też z przerażeniem w moich oczach, jako grzesznik, czy w posiadaniu wszelkich biletów do nieba. Byle tylko Chrystus zamknął mi oczy”.

O Świętych szaleńcach prawosławia z CEZARYM WODZIŃSKIM, filozofem, rozmawia Jarosław Makowski „Święci obłąkańcy milczeli o Chrystusie. Ale wyobrażali sobie, że świat doznał gwałtownego wstrząsu wraz z przyjściem Zbawiciela. I oni starają się ten wstrząs odtworzyć”.

KS. PIOTR SIEJKOWSKI: Więcej nas łączy niż dzieli „Śledząc reakcje prasy anglikańskiej i dyskusje środowisk o przesłaniu „Dominus Iesus”, paradoksalnie najbardziej rozczarowanym nurtem anglikanów jest środowisko najbliższe katolicyzmowi. Anglokatolicy z wielkim szacunkiem patrzą w stronę Watykanu a w teologii rzymskokatolickiej znajdują ważną inspirację”.

Spory – polemiki: o medytacji chrześcijańskiej

MARIUSZ GAJEWSKI: Czy joga może być chrześcijańska?

„Ze zdziwieniem, choć nie całkiem zaskoczony, przeczytałem wypowiedź siostry Aliny Merdas RSCJ, w którym reklamuje tzw. “jogę chrześcijańską”. S. Merdas pisze: “Myślę, że stwierdzenie, iż joga i zen mogą skutecznie pomóc [katolikom w modlitwie], nie wywoła już takiej burzy, jak kilka lat temu”. Cóż, ja też myślałem, że spór o to, czym joga jest i jakie może mieć skutki dla praktykujących ją katolików mamy już za sobą. Lektura polecanej przez s. Merdas książki o. Dechaneta “Joga chrześcijańska w dziesięciu lekcjach” przekonała mnie po raz kolejny, że joga a duchowość chrześcijańska to dwie różne rzeczy”.

ALINA MERDAS RSCJ: Joga chrześcijańska

„Jest oczywiste, że brak rozwagi doprowadza do zagrożeń. Skąd wziąć ową rozwgę? – pyta Gajewski”.

O kulturze chrześcijańskiej z kard. PAULEM POUPARDEM, rozmawia Marcin J. Witan:

„Katolickość tworzy się z bogactwa różnorodności (...) Za jej inspiratora można uznać św. Pawła Apostoła, który powiedział: »Dla Żydów stałem się Żydem, dla pogan poganinem”.

JACEK BOLEWSKI SJ: Pierwsze jest..., czyli cotygodniowa medytacja nad czytaniami liturgicznymi.

 

 

FELIETON

MICHAŁA KOMARA 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 45,

5 listopada 2000

Szczegółowe omówienie
Obraz tygodnia
Kronika religijna
Komentarze

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl