Kronika religijna

 

KOŚCIÓŁ W POLSCE

• Na Jasnej Górze odbyły się uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Jubileuszu Młodych (15 sierpnia). Trucizna, która skaziła sumienia w okresie socjalizmu, nie do końca została odkażona – powiedział Prymas Polski kard. Józef Glemp w homilii podczas Mszy św. na Wałach Jasnogórskich. Jednak – jak stwierdził ks. Prymas – Wielki Jubileusz daje szansę na wypłukanie resztek trucizny z polskiego organizmu. Kard. Glemp zauważył, że błędny system skaził nie tylko struktury społeczne, ale w wielkim stopniu także rodziny i związany z rodziną system wychowawczy. Zdaniem Prymasa nowy system liberalny odkłamuje stosunek do własności, do pracy, jednak ponieważ jest systemem liberalnym, nie dysponuje narzędziami powstrzymania zła.

W uroczystościach uczestniczyło ponad 121 tys. pątników przybyłych w tym dniu na Jasną Górę w 66 pieszych grupach pielgrzymkowych, m.in. z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Ełku i Koszalina. (Jak poinformowało Biuro Prasowe Jasnej Góry, od 10 czerwca do 14 sierpnia do Częstochowy przyszło 181 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyło ponad 145 tys. osób, czyli więcej o ponad 6 tysięcy niż w roku ubiegłym.)

Wśród uczestników Mszy na Wałach Jasnogórskich znalazło się także ponad 100 tys. młodych przybyłych dzień wcześniej na nocne czuwanie. Salezjański Ruch Ewangelizacyjny (Saruel) przygotował wielkie misterium, które zakończyło się dopiero po północy. Zebrana młodzież mogła zobaczyć pantomimy, przedstawiające m.in. stworzenie świata, przekazanie Dekalogu, proroka pośród różnych epok, łamanie chleba i modlitwę Jezusa w Ogrójcu oraz zesłanie Ducha Świętego. Jednym z gości uroczystości był reżyser Krzysztof Zanussi. Podczas wieczornej Mszy zebrani modlili się w intencji Papieża i rozpoczynających się w Rzymie Światowych Dni Młodzieży. Eucharystię pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika koncelebrował m.in. kard. Józef Glemp. Na koniec Mszy nuncjusz apostolski odczytał krótką medytację przekazaną młodzieży przez Jana Pawła II. Papież nawiązał do trzech słów w tekście Apelu: „jestem, pamiętam, czuwam”, modląc się do Maryi, by młodzież trwała przy Bogu, była wdzięczna za odkupienie oraz o łaskę trwania na modlitwie, dar świętości i duchowej odnowy.

• W Przemyślu i Jarosławiu odbyły się uroczystości Wielkiego Jubileuszu w Kościele greckokatolickim (18-20 sierpnia). Kulminację obchodów stanowiła uroczysta Msza św., koncelebrowana w archikatedrze przemyskiej przez 30 biskupów obydwu obrządków z Polski, Ukrainy i Francji pod przewodnictwem metropolity Jana Martyniaka. W liturgii uczestniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp i nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, który odczytał słowo skierowane do grekokatolików przez Jana Pawła II. „Dziękuję Bogu za ofiarę krwi, którą bracia i siostry grekokatolicy złożyli za wiarę” – napisał Papież, nawiązując do prześladowań, które w przeszłości dotknęły ten Kościół.

• 100 tys. wiernych prawosławnych uczestniczyło w jubileuszowych uroczystościach święta Spasa (Przemienienia Pańskiego) na górze Grabarce k. Siemiatycz. Dwudniowe obchody zakończyły się 19 sierpnia liturgią pod przewodnictwem metropolity Warszawy i całej Polski abp Sawy. Uroczystościom towarzyszyła kopia cudownej ikony Matki Bożej Iwerskiej, ofiarowana przez mnichów z góry Athos.

Tradycja pielgrzymowania na Grabarkę sięga 1710 r., kiedy to – jak głosi miejscowa legenda – grupa mieszkańców Siemiatycz, postępując za radą starca-wizjonera, znalazła na Grabarce schronienie przed epidemią cholery. To oni także zapoczątkowali zwyczaj przynoszenia krzyży wotywnych i ustawiania ich na górze.

• O pokój, sprawiedliwość i pojednanie dla pełnej konfliktów Jerozolimy modlił się łaciński patriarcha Jerozolimy, abp Michel Asad Sabbah w przesłaniu wygłoszonym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Arcybiskup, który od 19 sierpnia przebywa po raz pierwszy z wizytą w Polsce, przewodniczył 20 sierpnia sumie pontyfikalnej podczas odpustu w Kalwarii Zebrzydowskiej. Uroczystości zgromadziły ok. 100 tys. wiernych. Podczas pobytu w Polsce do 27 sierpnia abp Sabbah zwiedzi Wadowice, Oświęcim, Wieliczkę, Kraków, Górę św. Anny i Warszawę. 25 sierpnia uczestniczyć będzie w Częstochowie w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

• O szczególną wrażliwość na los samotnych matek i kobiet cierpiących z powodu biedy i alkoholizmu zaapelował w Piekarach Śląskich abp Damian Zimoń (20 sierpnia). Tym apelem metropolita katowicki powitał kilkadziesiąt tysięcy uczestniczek dorocznej pielgrzymki kobiet do tego sanktuarium. „Nie ma nic ważniejszego w życiu kobiety jak kochać swoich bliskich – mówił w kazaniu ks. Jerzy Szymik. – Trzeba się skupić na miłości do tych, których mamy na wyciągnięcie ręki: znajdować dla nich czas, dobre słowo, czuły gest, bandaż i bułkę”.

• W podwarszawskim Ossowie została odprawiona Msza św. z okazji 80. rocznicę Bitwy Warszawskiej (15 sierpnia). W liturgii uczestniczyli przedstawiciele rządu z premierem Jerzym Buzkiem na czele, parlamentarzyści, kombatanci i wszyscy trzej biskupi warszawsko-prascy. Podczas uroczystości bp Kazimierz Romaniuk poświęcił pomnik kapelana żołnierzy z 1920 r. ks. Ignacego Skorupki.

• Jubileusz 50-lecia kapłaństwa obchodził rzymskokatolicki metropolita lwowski abp Marian Jaworski.

• Wyróżnienia. Honorowe obywatelstwo Białegostoku otrzymał kard. Henryk Gulbinowicz, zaś Nowego Targu – kard. Franciszek Macharski.

• Konie, krowy, psy, koty, papużki, chomiki, żółwie, pszczoły i gołębie znalazły się na sumie odpustowej w miejscowości Mikstat w diecezji kaliskiej we wspomnienie św. Rocha (16 sierpnia). Jak nakazuje miejscowa tradycja, w ten dzień mieszkańcy przyprowadzają swoje zwierzęta do poświęcenia.

 

 

 

 

 

Nr 35, 27 sierpnia 2000

Szczegółowe omówienie
Obraz tygodnia
Kronika religijna
Komentarze

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl