Kronika religijna

Stolica Apostolska •  Kościół w Świecie •  ...i w Polsce

 

STOLICA APOSTOLSKA

• O spotkaniu człowieka z Bogiem w osobie Chrystusa mówił Jan Paweł II podczas środowej audiencji ogólnej (9 sierpnia). Papież przybył do Watykanu helikopterem z Castel Gandolfo, gdzie przebywa na wakacjach. „Spotkanie człowieka z Bogiem w osobie Jezusa Chrystusa dokonuje się w codzienności, w czasie i przestrzeni. Gdy Chrystus wchodzi w życie człowieka, dotyka jego sumienia i serca, lecz przede wszystkim pobudza do skruchy i miłości. Spotkanie z Chrystusem jest podobne do odrodzenia się, czyni zdolnym do złożenia Bogu autentycznego kultu, który polega na adorowaniu Ojca »w duchu i prawdzie«” – mówił Ojciec Święty. „Chrystus przyszedł, by odszukać, spotkać i zbawić całego człowieka. Dziś nadal kroczy z nami po drogach historii, aby nas prowadzić do Ojca. Jest obecny przez swoje Słowo, które wzywa, zaprasza, stawia nam pytania, tak jak Apostołom. Jest obecny również w Eucharystii, źródle miłości, jedności i zbawienia. Pozwólmy brzmieć w naszych sercach tym słowom życia i nadziei, wypowiedzianym przez Pana: »Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym«” – zachęcał Papież.

Na zakończenie audiencji Jan Paweł II wyraził głęboki żal z powodu zamachów w Moskwie i w Hiszpanii, do jakich doszło 8 sierpnia. Podczas wybuchu na stacji metra w Moskwie śmierć poniosło 11osób, a ponad 50 zostało ciężko rannych. „Z serca życzę, by ustała wszelka postać przemocy, siejącej żałobę i cierpienie i by myśli zwróciły się ku porozumieniu i pokojowej koegzystencji” – powiedział Papież. Zaapelował też o położenie kresu krwawym starciom chrześcijańsko-muzułmańskim na indonezyjskim archipelagu Moluki. „Powierzając Bożemu miłosierdziu liczne ofiary tej tragedii, wszystkich, których okryła żałobą śmierć najbliższych oraz utrata mienia i zniszczenie miejsc kultu, zapewniamy o naszej duchowej solidarności. Wielu z nich musiało opuścić ziemię, na której mają prawo żyć w godności i bezpiecznie” – dodał Jan Paweł II. Wezwał on do przywrócenia „dawnej zgody” między chrześcijanami i muzułmanami.

Zwracając się do ok. 2 tys. Polaków, Jan Paweł II nawiązał do zaśpiewanej przez nich piosenki „Taki duży, taki mały, może świętym być” z repertuaru „Arki Noego”. „Pięknie jużeście sami powiedzieli. Samiście sobie wygłosili katechezę – zażartował Papież.

• Papież ugości w Castel Gandolfo 15 młodych pielgrzymów przybyłych na Światowe Dni Młodzieży. Młodzi ludzie ze Wschodniego Timoru, Tahiti, Konga, Kanady i Włoch (po troje z każdego kontynentu) zamieszkają w willi Barberini na terenie papieskiej posiadłości. Najprawdopodobniej na miejscu otrzymają także wyżywienie z gospodarstwa rolnego, które dostarcza na stół Papieża zdrową żywność.

Ujawniając to, Jan Paweł II chciał zachęcić rzymskie rodziny do przyjęcia młodzieży w czasie Jubileuszu Młodych w dniach 15-20 sierpnia. Za przykładem Papieża poszli niektórzy kurialiści. Do swoich mieszkań w Watykanie zaprosili młodych m.in. kard. James F. Stafford oraz arcybiskupi Giovanni Battista Re i Crescenzio Sepe.

W chwili zamykania tego numeru na terenie Włoch przebywało już 170 tysięcy dziewcząt i chłopców z zagranicy, których do 14 sierpnia gościły tutejsze diecezje.

• W Muzeach Watykańskich otwarto wystawę zatytułowaną „Anna Frank – historia wciąż aktualna”. Otwierając wystawę, dyrektor tej placówki Francesco Buranelli odczytał przemówienie przygotowane przez kard. Edmunda Casimira Szokę, przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Państwa-Miasta Watykańskiego, który stwierdził m.in.: „Chcemy pamiętać. Ale chcemy pamiętać w określonym celu, a mianowicie po to, aby nie dopuścić już nigdy do zwycięstwa zła, jakiego doświadczyły miliony niewinnych ofiar nazizmu”. Wystawę przygotowała Fundacja im. Anny Frank z Amsterdamu.

Anna Frank, jako kilkunastoletnia holenderska Żydówka, została zamordowana przez nazistów. Jej wstrząsające pamiętniki opublikowało ostatnio po polsku wydawnictwo Znak.

• Szef dyplomacji watykańskiej arcybiskup Jean-Louis Tauran przyjął ministra współpracy międzynarodowej Autonomii Palestyńskiej Nabila Shaatha (9 sierpnia).

• Nominacje. Jan Paweł II mianował 7 sierpnia Francuza Michela Camdessusa, byłego dyrektora generalnego Międzynarodowego Funduszu Walutowego, członkiem Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” (Sprawiedliwość i Pokój).

• Jan Paweł II poświęci trzecie tysiąclecie Niepokalanemu Sercu Maryi. Aktu poświęcenia Papież dokona 8 października razem z biskupami z całego świata, którzy przybędą w tym czasie do Rzymu na przeznaczone dla nich obchody Jubileuszu. Z tej okazji ma zostać przywieziona z Portugalii do Watykanu figura Matki Bożej Fatimskiej.

• 6 tysięcy członków i zwolenników Bractwa św. Piusa X przybyło do Rzymu z pielgrzymką (8 sierpnia). Do Bractwa należą zwolennicy francuskiego arcybiskupa Marcela Lefebvre’a, obłożonego ekskomuniką w latach 80. za doprowadzenie do schizmy. Wśród obecnych było trzech biskupów wyświęconych bez zgody Stolicy Apostolskiej, kilkuset kapłanów i sióstr zakonnych. Uczestnicy pielgrzymki przemaszerowali ulicami Rzymu do Bazyliki św. Piotra, modląc się i śpiewając po łacinie. Po czym przeszli przez Drzwi Święte w bazylice watykańskiej. Kuria Rzymska nie została uprzedzona o pielgrzymce.

 

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

• W wyniku ataku muzułmanów na chrześcijańską wieś Waais na wyspie Ambon w archipelagu Moluków zginęło 29 cywilów. Część ofiar rozstrzelano, część zmarła z wycieńczenia lub w wyniku chorób, szukając schronienia w okolicznych lasach, podał sztab kryzysowy diecezji Ambon (8 sierpnia). Kilka dni temu 6 tys. mieszkańców Waais uciekło przed atakami muzułmanów do dżungli. 4 tys. z nich udało się ewakuować do sąsiednich miejscowości.

• Niemiecki Kościół katolicki bada sprawę korzystania podczas II wojny światowej z pracy przymusowych robotników. Rzecznik prasowy Niemieckiej Konferencji Biskupiej, Rudolf Hammerschmidt stwierdził, że odszkodowanie pieniężne „będzie tylko symbolicznym zadośćuczynieniem ludziom, którzy doznali takiego upokorzenia”. Dochodzenie w sprawie niewolniczej pracy ofiar nazizmu przeprowadzone będzie w diecezjach, klasztorach oraz niemieckiej Caritas, a jego wyniki zostaną przedstawione biskupom jeszcze w tym miesiącu. Nie ustalono jeszcze, czy odszkodowania będą wypłacane w ramach funduszu „Pamięć – Odpowiedzialność – Przyszłość”, do którego, obok niemieckich przedsiębiorstw, należy również Kościół ewangelicki.

Tymczasem biskupstwo Rottenburg-Stuttgart jest pierwszą niemiecką diecezją, która zdecydowała się na wypłatę odszkodowań dla robotników przymusowych. Ankieta przeprowadzona w klasztorach, parafiach i innych instytucjach kościelnych wykazała bowiem, że tamtejszy Kościół korzystał z niewolniczej pracy osób wywiezionych z terenów okupowanych. „Zdecydowaliśmy się na ten krok, aby dowieść, że Kościół nie unika odpowiedzialności” – podkreśliły w swoim oświadczeniu władze diecezji.

• Wiedeński magazyn „Format” opublikował dokumenty, według których austriacki Kościół korzystał w czasach nazistowskich z pracy robotników przymusowych. W prywatnym majątku ziemskim ówczesnego arcybiskupa Wiednia kard. Theodora Innitzera miały pracować deportowane przez hitlerowców węgierskie Żydówki. Podobne zarzuty dotyczą kilku austriackich klasztorów. W Herzogenburgu odkryto na przykład księgi z danymi ofiar niewolniczej pracy. Maximilian Fürnsinn, proboszcz z Herzogenburga potwierdził, że również w klasztorze w Listen zatrudniano robotników przymusowych. Metropolita wiedeński kard. Christoph Schönborn powiedział, że „historyczne fakty muszą zostać jak najdokładniej wyjaśnione” i powołał w tym celu grupę historyków. Tymczasem Maximilian Liebmann, profesor historii Kościoła na  uniwersytecie w Grazu stwierdził, że wymienione w artykule posiadłości zostały przez nazistów skonfiskowane i w czasie wojny nie należały do Kościoła.

• Prawosławny patriarcha Serbii Paweł i zwierzchnik Kościoła katolickiego w Chorwacji, abp Zagrzebia Josip Bozanić chcą utrzymywać regularne kontakty. „Jest oczywiste, że musimy częściej zwracać się do opinii publicznej, gdyż podzielamy te same punkty widzenia i te same ideały” – podkreślił abp Bozanić, który jako pierwszy tak wysokiej rangi hierarcha chorwacki odwiedził 6 sierpnia Belgrad po rozpadzie Jugosławii w 1991 r.

W Nowym Sadzie, stolicy autonomicznego obwodu Wojwodiny, abp Bozanić koncelebrował Mszę św., na którą przybył miejscowy biskup prawosławny Bazyli. Chorwacki hierarcha wezwał w kazaniu, aby katolicy okazywali innym wyznaniom szacunek i tolerancję oraz „oczyścili swoją pamięć z uczuć nienawiści”.

W czasie II wojny światowej związani z nazistami Chorwaci dokonali wielu zbrodni na prawosławnych Serbach, natomiast podczas konfliktu serbsko-chorwackiego w latach 90. serbska armia stosowała wobec Chorwatów krwawy terror, m.in. niszcząc katolickie świątynie.

• Niemiecka Konferencja Biskupów i Zjednoczony Kościół Ewangelicko-Luterański Niemiec (VELKD) zamierzają ogłosić dokument, zatytułowany „Communio Sanctorum” (Kościół jako wspólnota wiernych). Przygotowywany dokument będzie zawierał propozycje rozwiązania wielu kwestii spornych między katolikami i protestantami, m.in. pojmowania Kościoła i urzędów kościelnych, łącznie z urzędem papieskim, oraz kultu Matki Bożej i świętych. Rzecznik episkopatu niemieckiego dr Rudolf Hammerschmidt powiedział, że zapowiedziane na 4 września ogłoszenie wyników 10-letniej pracy obu Kościołów ma na celu sprowokowanie publicznej dyskusji na te tematy.

• Kościół prawosławny oficjalnie uznał katolickiego świętego – Stefana I, króla Węgier (8 sierpnia). Wiadomość tę patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I przekazał nowemu prezydentowi Węgier Ferencowi Madlowi. Koronowany w 1001 r. na króla Stefan I z dynastii Arpadów nawrócił koczowniczych Madziarów na chrześcijaństwo. Kościół katolicki kanonizował go w 1083 r.

• Zmarł bp Michael Kaniecki (l. 65), polskiego pochodzenia jezuita, ordynariusz diecezji Fairbanks na Alasce.

• Fragment figury Matki Bożej z Nagasaki znany jako „Madonna bomby atomowej” wyrusza na zaproszenie białoruskich katolików w podróż do Mińska (9 sierpnia). Po amerykańskim ataku atomowym na centrum Nagasaki 9 sierpnia 1945 r. głowa figury Matki Bożej z wypalonymi oczami została znaleziona w ruinach katolickiej katedry. W Mińsku odbędzie się nabożeństwo w intencji ofiar eksplozji nuklearnych na całym świecie. Białoruś ucierpiała w wyniku awarii elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

 

... I W POLSCE

• Oskarżanie Żydów o dokonywanie mordów rytualnych na chrześcijanach jest nieporozumieniem – napisał w oświadczeniu bp Stanisław Gądecki, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego. Jednakże decyzję w sprawie przyszłości obrazu w sandomierskiej katedrze, przedstawiającego trzy rzekome zabójstwa dokonane przez Żydów na chrześcijańskich dzieciach, należy pozostawić ordynariuszowi, czyli bp. Wacławowi Świerzawskiemu – uważa biskup. Odniósł się on w ten sposób do artykułu ks. Stanisława Musiała wydrukowanego w „Gazecie Wyborczej”, a poświęconego historii oskarżania Żydów o rytualne mordy. Ks. Musiał domaga się usunięcia gorszących obrazów z Sandomierza. Jego zdaniem, powinno zostać otwarte muzeum antysemityzmu, gdzie można by umieścić takie malowidła. Autor proponuje, by miejsce po obrazie w katedrze zostało poświęcone pamięci zamordowanych z powodu oskarżeń Żydów sandomierskich. Apeluje także, by Kościół katolicki przeprosił za ten grzech.

• Policja zatrzymała kolejnego podejrzanego o napady na sądeckie plebanie. 27-letniego Tomasz K. został zatrzymany na terenie Nowego Sącza. Był on poszukiwany listem gończym w związku z napadem na plebanię w Przydonicy na Sądecczyźnie dokonanym 3 czerwca br. Policja poszukuje jeszcze jednego podejrzanego – Ryszarda Ch.

• To, czy Polska zachowa katolicką tożsamość w zmieniającej się Europie, zależy nie tyle od decyzji politycznych, lecz od głębokiego przeżywania wiary w Boga – uważa abp Józef Życiński. „Jeśli braknie nam głębokiej, żywej wiary, nawet gdybyśmy pozostali poza strukturami Unii, młode pokolenie będzie poszukiwać obcych chrześcijaństwu wzorców życia” – podkreślił metropolita lubelski.

Przed Kongresem Kultury Chrześcijańskiej, który odbędzie się we wrześniu w Lublinie, abp Życiński skierował do diecezjan okolicznościowe przesłanie pt. „Nie lękajcie się Europy”. Zostanie ono odczytane 20 sierpnia we wszystkich kościołach archidiecezji. Zdaniem abp. Życińskiego „chrześcijańska odpowiedzialność za kulturę przejawia się nie w tym, by wznosić nowe mury i pogłębiać przepaście, lecz w tym, by cenić wiarę jako drogocenną perłę, która nadaje życiu sens i piękno”.

• Ponad 200 osób z całej Polski spotkało się na Jubileuszowym Zjeździe Młodzieży Kościoła greckokatolickiego w Białym Borze (7-8 sierpnia). To pierwszy na taką skalę zjazd młodzieży greckokatolickiej – powiedział ks. Piotr Baran, rzecznik prasowy eparchii wrocławsko-gdańskiej. Zjazd młodych grekokatolików odbył się pod ewangelicznym hasłem „Jestem światłością świata”. W programie Zjazdu znalazły się modlitwy i nocne czuwania, spotkania z naukowcami, koncerty oraz symboliczne przejście przez wrota 2000 roku.

• Podnoszenie kar za przestępstwa nic nie da, jeśli nie zajmiemy się resocjalizacją więźniów – uważa kapelan aresztu śledczego w Warszawie-Służewiu ks. Grzegorz Kudlak. W rozmowie z KAI zwrócił on uwagę, że chociaż zaostrzanie kar daje społeczeństwu poczucie bezpieczeństwa, może się okazać rozwiązaniem pozornym. Większość skazanych wychodzi bowiem kiedyś na wolność. Od resocjalizacji i pomocy postpenitencjarnej zależy czy wrócą oni do przestępczego świata, czy zaczną żyć uczciwie – zauważa ks. Kudlak.

• Po raz pierwszy w pielgrzymce do Częstochowy idą więźniowie. Pięciu więźniów, którzy odbywają karę w warszawskich aresztach, opiekuje się uczestnikami IX Pielgrzymki Niepełnosprawnych na Jasną Górę. Skazani pomagają pielgrzymom na wózkach w pokonaniu drogi i zajmują się nimi podczas całej podróży. Pielgrzymka wyruszyła z Warszawy 5 sierpnia. Pomysłodawcą i inicjatorem przedsięwzięcia jest ks. prałat Jan Sikorski, Naczelny Kapelan Więziennictwa. W tej pielgrzymce na Jasną Górę biorą udział także członkowie Stowarzyszenia Ewangelicznej Pomocy Więźniom „Bractwo Więzienne”.

• Bp Henryk Tomasik wyraził ubolewanie z powodu nierzetelności niektórych firm przewozowych, które miały zawieźć polską młodzież do Rzymu. Kierujący Krajowym Biurem Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży biskup wydał 10 sierpnia specjalne oświadczenie w tej sprawie. „Niektóre firmy przewozowe, wbrew podpisanym umowom, podstawiły niesprawne autokary, które nie mogły nawet wyjechać z Polski. Inne dowiozły młodzież tylko do Austrii – napisał hierarcha. – Brak odpowiedzialności zniszczył radosną atmosferę w wielu grupach młodzieży”.

Ponad 100-osobowa grupa oazowiczów z diecezji warszawsko-praskiej miała 12-godzinne opóźnienie w wyjeździe na pielgrzymkę właśnie przez podstawienie złych autokarów przez firmę przewozową. W drogę do Włoch, zamiast zamówionego autokaru z niezbędną przy włoskich upałach klimatyzacją, miał ruszyć zwykły autobus, na co dzień realizujący kursy PKS.

• Trzydziestu rowerzystów z całego kraju wyruszyło na pielgrzymkę do Rzymu. Najstarszy z uczestników rowerowej wędrówki ma 62 lata, najmłodszy – 17. Mają przed sobą dwa tysiące kilometrów drogi. Do Rzymu dotrą po 13 dnach jazdy. Organizatorami Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej do Rzymu są krakowscy franciszkanie.

• Jedynie 33 proc. Polaków wysoko oceniło uczciwość i rzetelność księży – wynika z badań przeprowadzonym przez CBOS. „Dobrze widzi księży taka sama część społeczeństwa, jaka chodzi do kościoła” – skomentował dla KAI te wyniki psycholog, ks. Romuald Jaworski. CBOS pytał o ocenę poszczególnych zawodów w pięciopunktowej skali – od „bardzo wysoko” do „bardzo nisko”. Najlepszą ocenę uzyskali naukowcy (62 proc. oceania ich dobrze i bardzo dobrze), a najniższą – politycy i posłowie (po 6 proc.). Większym niż księża zaufaniem cieszą się np. dziennikarze i dentyści.

 

 

 

 

 

Nr 34, 20 sierpnia 2000

Szczegółowe omówienie
Obraz tygodnia
Kronika religijna
Komentarze

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl