W najnowszym numerze

 

On-line: Obraz tygodnia •  Kronika religijna •  Komentarze

 

KOŚCIÓŁ

ARTUR SPORNIAK: Dlaczego Ona?

„Kościół, ogłaszając w niepokalanym poczęciu wyjątkowość Maryi, »oswaja« rozum z tajemnicą Bożego wcielenia. Próbuje pokazać warunki, dzięki którym Wcielenie jest możliwe. Próbuje zneutralizować trudne do wytrzymania napięcie między bóstwem Boga a człowieczeństwem Maryi – napięcie, które w niezwykły sposób rodzi bóstwo i człowieczeństwo Jezusa. Ale tym samym jakby oddala od nas Maryję. Czy rzeczywiście?”.

 

GEORGE WEIGEL: Narodowość i wizja, czyli List otwarty do anonimowego kardynała (reakcja na głośną wypowiedź Vittoro Messoriego)

„Utożsamienie Kościoła z jego strukturami duszpasterskimi to poważny błąd. Ośmielę się sugerować, że Wasza Eminencja być może błąd ten popełnia”.

 

ANKIETA O MODLITWIE: Jak się modlić?

Rozmowa z angielskim benedyktynem o. Laurencem Freemanem („TP” nr 21/2000), który propagował mało w Polsce znaną kontemplację chrześcijańską, wywołała na naszych łamach dyskusję. Do tej pory wypowiedzieli się jezuici o. Henryk Dziadosz („TP” nr 31) i o. Stanisław Obirek („TP” nr 32) oraz  redaktor działu religijnego Artur Sporniak („TP” nr 31). Dzisiaj drukujemy tekst KS. STANISŁAWA ŁUCARZA SJ.

Dyskusja o modlitwie i medytacji jest dobrą okazją, by postawić jeszcze raz pytanie: jak się modlić? To, że modlitwa dla życia duchowego jest podobnie niezbędna, jak powietrze dla życia biologicznego, jest sprawą oczywistą. Nie znaczy to wszakże, iż modlitwy nie trzeba się wciąż uczyć. Jakie napotykamy trudności na tej drodze? Jak sobie z nimi radzić? Do podzielenia się swoimi doświadczeniami zapraszamy czytelników.

„Pamiętam, że w jednej z burzliwych dyskusji na temat różnych charyzmatów i dróg w Kościele posoborowym zabrał głos prosty robotnik wyraźnie zniecierpliwiony naszymi teologicznymi wywodami i oświadczył: »Zgoda, jest wiele dróg do zbawienia, ale chodzi o to, żeby którąś z nich iść!«”.

 

CYKL: Jak siebie widzą polscy księża?

Wszyscy mają coś do powiedzenia o księżach. Wszyscy ich pouczają, krytykują, formują, korygują. A co sami księża myślą o sobie, o swojej roli, misji, sytuacji? „Duchowieństwu nigdy nie było nad Wisłą łatwo” – napisał ks. Andrzej Turek w nieco prowokacyjnym artykule („TP” nr 27/2000). Zamieszczając artykuł zaprosiliśmy do zabierania głosu innych księży, uważając, że należy im w tej sprawie udzielić głosu. W poprzednich numerach głos zabrali księża Marek Łuczak, Stanisław Obirek, Leszek Slipek, Andrzej Luter i Franciszek Kamecki, Bogusław Mielec. Dzisiaj trzej duchowni: KS. JAN SOCHOŃ (Pytania i czyny), KS. ADAM GUL („Czego chcesz od nas...”), KS. WACŁAW POKRZYWNICKI MIC (Zaglądając w duszę księdza).

 

MICHAŁ WAWRZONEK: Sekretana akcja metropolity, czyli czy Rosja mogła stać się katolicka?

„Metropolita Szeptycki wspierał nową wspólnotę: Rosjan – katolików obrządku wschodniego. Ocena tych działań do dziś jest niejednoznaczna”.

 

KS. ADAM BONIECKI: Andrzej Szeptycki

„Szeptycki to postać fascynująca. Ważna i mało znana była jego aktywność ekumeniczna, rozumiana zgodnie z duchem epoki w kategoriach uniatyzmu”.

 

KS. FRANCISZEK KAMPKA: Społeczne orędzie Kościoła, czyli omówienie publikacji wydanej przez Papieską Radę „Iustitia et Pax” pt. „Program społeczny. Wybór tekstów Magisterium Kościoła”.

„»Program społeczny« znakomicie wprowadza w skomplikowaną etycznospołeczną myśl Kościoła. Czytelnik znajdzie w tej pracy klarownie uporządkowane podstawowe zagadnienia i główne tezy katolickiej nauki społecznej. Pozna stanowisko Kościoła wobec najbardziej aktualnych kwestii społecznych i gospodarczych, wreszcie pozna, choćby w wyborze, najważniejsze dokumenty katolickiego nauczania społecznego”.

 

JACEK BOLEWSKI SJ: Ciało Chrystusa, czyli cotygodniowa medytacja nad czytaniami liturgicznymi.

 

KRAJ I ŚWIAT

Nastąpiły zasadnicze zmiany w układzie sił politycznych w Polsce o czym towarzysze na pewno częściowo już wiecie. Wybrany przez Sejm na premiera gen. Czesław Kiszczak zrzekł się tej funkcji. Wpływ na to miały zarówno komplikacje personalne jak i układy poszczególnych ugrupowań koalicji. Nastąpił faktyczny rozpad dotychczasowej koalicji. Kluby poselskie ZLS i SD zadeklarowały gotowość utworzenia rządu z OKP. Można jednoznacznie stwierdzić, iż część posłów i kierownictwa ZSL i SD zdradziła tradycyjnego swojego partnera to jest naszą partię PZPR” – tak brzmi fragment stenogramu z telekonferencji kierownictwa resortu spraw wewnętrznych z dn. 17 sierpnia 1989 r.  Dokument komentują znany historyk Andrzej Paczkowski oraz wiceminister spraw wewnętrznych w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Jana Krzysztofa Bieleckiego – Jan Widacki. Całość uzupełnia Kalendarium wydarzeń: 4 czerwca – 12 września.

 

Krwawy konflikt, który toczy się na  Sri Lance między Syngalezami a Tamilami, opisuje w reportażu Krzysztof Dębnicki, dziennikarz i historyk z Instytutu Orientalistyki UW

„Wojna na Sri Lance ma swoją specyfikę kulturową: partyzanci tamilscy gotowi są zaatakować święte drzewo, zaś armia bombarduje świątynie hinduskie. Kiedyś, na początku walk, lotnictwo rządowe zrzucało nad tamilskimi miastami beczki z fekaliami, a odchody obryzgiwały mieszkańców; takie quasi-rytualne zanieczyszczenie wielu hinduistów uznaje za gorsze od śmierci”.

 

Dziesięć lat temu wymarzyliśmy sobie, że polska polityka będzie „normalna”. Co więcej, może dodamy do niej coś własnego, twórczego, nasycimy ją inteligenckim etosem i dzięki temu nie będzie to zwykły rynek polityczny, lecz rycerska szermierka, a polski lud otrzyma szansę wyboru spośród wysokiej jakości programów, idei i autorytetów. Dziś wchodzimy w trzyletni cykl kampanijny – kolejną okazję do weryfikacji marzeń” – pisze Kazimierz Krzysztofek w artykule „Koniec ideologii, czas marketingu”. Autor analizuje wpływ mediów na styl uprawiania polityki i treść kampanijnych programów.

 

KULTURA

STANISŁAW LEM: Czy jesteśmy sami?, czyli rozważania wybitnego pisarza i futurologa na temat możliwości istnienia we wszechświecie form życia innych niż ludzka

„Wywołał mnie poniekąd do tablicy, choć w trybie żartu, Michał Komar, pytając dlaczego nie wierzę w istnienie trójnożnych zielonych ludzików. Tymczasem pewne moje osobiste intuicje okazują się teraz nowym paradygmatem w dziedzinie dotyczącej częstotliwości pojawiania się życia w Kosmosie, a w szczególności losów życia na Ziemi.”

 

TADEUSZ CHRZANOWSKI: Jerzego Kłoczowskiego młodsza Europa, czyli recenzja książki „Młodsza Europa. Europa Środkowo-Wschodnia w kręgu cywilizacji chrześcijańskiej średniowiecza”

„Mieszkańcy »młodszej Europy«, a w jeszcze większej mierze mieszkańcy »starszej«: czytajcie Kłoczowskiego, a może wówczas zrozumiecie, czemu pchamy się do Europy, chociaż jesteśmy w niej już od lat tysiąca z okładem. Lektura wręcz zbawienna dla rozmaitych Kalinowskich i Łopuszańskich (skoro Lepper i tak niczego nie czyta).”

 

BARBARA KOSECKA: Dwoje ludzi z wielbłądem, czyli recenzja filmu Jerzego Stuhra „Duże zwierzę”

„»Opowieść o dwojgu ludzi, którzy zostali wybrani – a tym w istocie jest, a może raczej powinno być »Duże zwierzę« – została »zagadana« trudnymi dziś do zignorowania sloganami o nietolerancji. W sensie dosłownym i przenośnym: nie tylko pisze się o tym i mówi przy każdej okazji, lecz przede wszystkim manifestują to obyczajowe sceny filmu. Tak naturalnie podporządkowane fabule rozwiązania: czarno-białe, elegijne w nastroju zdjęcia, pozbawiona nowoczesnych brzmień muzyka, wreszcie wyciszone, skupione aktorstwo Jerzego Stuhra i Anny Dymnej, zalewane są przez potok społecznych »obserwacji«”.

 

TADEUSZ LUBELSKI: Pożegnanie dżentelmena, czyli wspomnienie o Alecu Guinnesie, zmarłym niedawno wybitnym aktorze teatralnym i filmowym

„Dla starszych kinomanów był ucieleśnieniem jednej, konkretnej postaci – brytyjskiego dżentelmena, ale pełnego autoironii, niezadowolonego z siebie i biorącego własną postać w cudzysłów.”

 

ŁUKASZ DREWNIAK: W rozproszeniu, czyli recenzja inscenizacji „Zabawy” Sławomira Mrożka w krakowskim teatrze Łaźnia

„Siła niemal każdego malutkiego teatru bierze się z zawziętego pragnienia zrobienia ważnego spektaklu. Krakowska Łaźnia to scena nowa i biedna, rzadko stać ją na dobrą scenografię. Przygotowana na 70. urodziny Sławomira Mrożka premiera „Zabawy” jest przedstawieniem, które powstało dosłownie z niczego. Na scenie nie ma prawie rekwizytów, ale jest trzech aktorów i pomysł. Tylko tyle i aż tyle.”

 

WŁODZIMIERZ BOLECKI: Józef Mackiewicz – pisarz przemilczany, czyli ciąg dalszy polemiki wokół spuścizny wybitnego prozaika

 

BOHDAN MICHALSKI: Filozofia na ławie oskarżonych, czyli pytanie o zdolność współczesnej filozofii zmierzenia się z XX-wiecznym doświadczeniem zła

 

BARBARA GRUSZKA-ZYCH: nowe wiersze

 

FELIETONY

ANDRZEJA DOBOSZA, JÓZEFY HENNELOWEJ, MICHAŁA KOMARA, JANA MIODKA, MAŁGORZATY MUSIEROWICZ i EWY SZUMAŃSKIEJ

 

 

 

 

 

Nr 34, 20 sierpnia 2000

Szczegółowe omówienie
Obraz tygodnia
Kronika religijna
Komentarze

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl