W najnowszym numerze

 

On-line: Obraz tygodnia •  Kronika religijna •  Komentarze

 

KOŚCIÓŁ

KS. JAN KRACIK: Boże Ciało w człowieczych rękach

„Powiedział »bierzcie i jedzcie«, nie zaś »bierzcie i procesyjnie obnoście«. Pierwsze drugiego nie wyklucza, ale przez to drugie wyręczyć się nie da. Adoracja, owszem, to wspaniały wyraz wiary w obecność. Przedziwne to jednak uwielbienie, które zastępowałoby komunię. A przecież przez długie wieki katolicy tym uroczyściej wysławiali Chleby Życia, im rzadziej nim się karmili. Woleli chodzić za monstrancją niż przyjmować Eucharystię. Czy jedynie dlatego, że częstsza komunia wymagałaby nie tylko chwilowego, ale ciągłego zerwania z ciężkim grzechem?”.

 

WOJCIECH BONOWICZ: Od tego jesteście, żeby iść za daleko..., czyli 45. rocznica święceń kapłańskich ks. Józefa Tischnera

„»Odezwał się we mnie głos powołania, który powiedział: TAK! Nie musisz, ale jeśli chcesz to możesz«. Szczególnie ważne tu słowa: »jeśli chcesz«, powracające wielokrotnie w rozważaniach ks. prof. Józefa Tischnera na temat wiary”.

 

JACEK BOLEWSKI SJ: Brak wiary, czyli cotygodniowa medytacja nad czytaniami liturgicznymi.

 

ELŻBIETA ADAMIAK: Arka Jokebed, czyli medytacja o kobietach w Biblii.

 

KRAJ I ŚWIAT

ZBIGNIEW BRZEZIŃSKI: Cztery pytania do historii

„Czego możemy spodziewać się w pierwszej dekadzie XXI wieku? I jakie to będzie mieć znaczenie dla Polski, kraju dziś bezpiecznego i znajdującego się w najlepszej od trzech wieków sytuacji geopolitycznej? Kluczowe wydają się tutaj cztery pytania. Czym będzie Rosja? Gdzie będzie Europa? Co się stanie w Chinach? Jak będą się zachowywać Stany Zjednoczone?”.

 

KS. ADAM BONIECKI o ułaskawieniu Ali Agcy i kłopotach z wyjaśnieniem faktycznego tła zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku.

„13 czerwca prezydent Republiki Włoskiej Carlo Azeglio Ciampi podpisał ułaskawienie Mehmeta Ali Agcy. Na dokumencie złożył podpis także minister sprawiedliwości Fassino. Fassino podpisał również dekret o ekstradycji Ali Agcy do Turcji, zgodnie z życzeniem władz tureckich”.

 

JANUSZ A. MAJCHEREK: Interesy, wartości, wspólnoty, czyli o tym, jak transformacja gospodarczo-społeczna integruje na nowo Polaków.

„Niektórzy uczestnicy i obserwatorzy polskiej transformacji postrzegają ją jako proces prowadzący do destrukcji więzi wspólnotowych, spajających polskie społeczeństwo, zatem do jego dezintegracji. W rzeczywistości otwiera ona możliwości zawiązywania i rozwoju wielu nowych wspólnot, a więc urozmaicenia i wzbogacenia życia zbiorowego Polaków”.

 

HANNA KRALL: Akwarele – reportaż o Teofili Reich-Ranickiej, żonie znanego krytyka literackiego z Niemiec Marcela Reich-Ranickiego.

 

WALDEMAR J. DZIAK: W krainie Orwella, czyli jaka przyszłość czeka Koreę Północną?

„Chińska maksyma głosi, że każda wielka podróż zaczyna się od pierwszego małego kroku. Spotkanie przywódców zwaśnionych Korei w Phenianie w ubiegłym tygodniu było takim »pierwszym małym krokiem«. Sukces szczytu ponownie zwrócił uwagę na sytuację Półwyspu Koreańskiego – a przede wszystkim na najbardziej zamknięte państwo świata, jakim jest Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna. Państwo, które sięgnęło ideału orwellowskiej wizji i zrealizowało się jako twór doktrynalnego umysłu”.

 

MAREK A. CICHOCKI: Inna normalność – wokół książki Wojciecha Pięciaka „Niemcy: droga do normalności” o ewolucji polityki zagranicznej i obronnej Niemiec od wojny w Zatoce Perskiej do wojny o Kosowo.

„Czy Niemcy mogą być normalnym krajem? Odpowiedź nie jest oczywista, nawet teraz, 10 lat po upadku berlińskiego muru. Nie jest ona oczywista nadal dla samych Niemców: wprawdzie dokonują oni od 10 lat kolejnych prób redefinicji swej politycznej i historycznej tożsamości, to jednak ciągle przeważa wśród nich pogląd, że nie należy zbyt otwarcie deklarować własnych celów ekonomicznych i politycznych w Europie i świecie”.

 

CIĄG DALSZY DEBATY O REFORMIE OŚWIATY oraz listy Czytelników o tej reformie

 

KULTURA

DWA ARTYKUŁY NA TEMAT ALEKSANDRA WATA

W ostatnim numerze „Kontrapunktu” (towarzyszącym tegorocznemu „Tygodnikowi” nr 15) zapowiadaliśmy tematy kolejnych edycji naszego dodatku. Na pierwszym miejscu znalazł się wtedy Aleksander Wat...

Niestety, nie przewidzieliśmy, że na przeszkodzie tym planom staną czynniki od naszych starań niezależne. Zmiana na stanowisku ministra kultury spowodowała, że mimo wcześniejszej obietnicy dotacji, musieliśmy raz jeszcze złożyć podania i raz jeszcze czekać na ich rozpatrzenie. Wreszcie okazało się, iż co prawda „Kontrapunkt” zostanie dofinansowany, ale w wysokości zupełnie innej, niż było to pierwotnie ustalone. W rezultacie zamiast dziewięciu, ukażą się w tym roku już tylko trzy numery dodatku. Pierwszy z nich poświęcimy muzyce i osobie Jana Sebastiana Bacha i opublikujemy w lipcu, w 250. rocznicę śmierci wielkiego kompozytora.

W tym numerze „TP” prezentujemy Państwu materiały, które miały wejść do majowego „Kontrapunktu” poświęconego Aleksandrowi Watowi (1 maja minęła setna rocznica urodzin autora „Wierszy śródziemnomorskich”). Z zamówienia dalszych, z powodu po prostu braku miejsca w „zwykłym” numerze „Tygodnika Powszechnego”, musieliśmy zrezygnować.

 

JACEK ŁUKASIEWICZ: Wat 2000

„Mija sto lat od jego urodzenia: 1 maja 1900 roku. Wtedy rozpoczęło się stulecie, które kończy się dopiero teraz, w 33 lata po jego śmierci. A jednak niczego nie fałszuje tytuł dany rozmowom prowadzonym z Watem w połowie lat 60. przez Miłosza – »Mój wiek«. Aleksander Wat był tego wieku rzeczywistym świadkiem.”

 

JULIAN KORNHAUSER: Na smudze Chaosu

„Mój stosunek do poezji Wata nie jest prosty. Wydawałoby się, że świetna recepcja jego utworów w ostatniej dekadzie nie powinna skłaniać do jakichkolwiek wątpliwości. A jednak... Ciągle trudno przedrzeć mi się przez gęstą, zbitą materię tych wierszy. Zastanawiają swoim skomplikowanym systemem obrazów, potokiem luźnych skojarzeń, a z drugiej strony licznymi autokomentarzami, erudycyjną warstwą pozapoetycką. Tak naprawdę to nie same wiersze do mnie przemawiają, lecz biografia poety.”

 

KS. ADAM BONIECKI: Pomysł na życie, czyli recenzja z książki „Niebo to inni” – rozmów z Janiną Ochojską

„Marzy mi się, że rozmowy Bonowicz-Ochojska zostaną przełożone na wiele języków. Że inni będą mogli zobaczyć Polskę tak, jak widzi świat Janina Ochojska. To bardzo ważne.”

 

ADAM POPRAWA: Ludzie znikąd donikąd, czyli recenzja książki Piotra Siemiona „Niskie Łąki”

„Na beatlesowskiej płycie »Rubber Soul« jest niezwykła piosenka. Rozpoczyna się śpiewanym à capella chórkiem – Lennona, McCartneya i Harrisona rozbrzmiewają mocno i radośnie, chociaż słowa przynoszą znaczenia wręcz przeciwne. »Ten człowiek jest naprawdę Nigdzie, / siedzi w Nigdzie, swoim kraju, / wszystkie swe plany snuje w Nigdzie, dla nikogo«. Takimi »nigdzie-ludźmi« są bohaterowie »Niskich Łąk«, pierwszej powieści Piotra Siemiona. Żyją oni w nigdzie, to znaczy w świecie, którego nie sposób ułożyć w jakąś sensotwórczą całość.”

 

ANITA PIOTROWSKA: Dzieci-śmieci, czyli recenzja filmu „Nazwij to snem” w reżyserii Lynne Ramsay

„»Nazwij to snem« jest udaną opowieścią o dorastaniu. Bohaterowie wciąż jeszcze marzą, wciąż mają w sobie typowo dziecięcą ciekawość i sporą dawkę dziecięcego okrucieństwa, choć przeżywają problemy ludzi dorosłych.”

 

PIOTR GRUSZCZYŃSKI: Paroksyzmy, czyli recenzja „Księcia Myszkina” – adaptacji „Idioty” autorstwa Grzegorza Jarzyny

„Wolałbym wierzyć, że Mikołaj Warionow – autor adaptacji i reżyser »Księcia Myszkina« – istnieje naprawdę, a nie jest kolejnym z pseudonimów Grzegorza Jarzyny. Ale żadnego Warionowa nie ma, jest tylko fiasko piekielnie zdolnego reżysera, poniesione w wyniku podjęcia się adaptacji i reżyserii powieści ukochanej przez wszystkich, którzy choć raz ją czytali, czyli »Idioty« Dostojewskiego.”

 

BOGUSŁAW DEPTUŁA: Finis Poloniae?, czyli recenzja wystawy „Polonia, Polonia” w warszawskiej „Zachęcie”

„»Polonia, Polonia« to wystawa do której musiało dojść koniecznie. Najprościej powiedzieć, że to słuszna wystawa złych obrazów, albowiem historia malowania Polski jest głównie historią takich właśnie obrazów.”

 

 

FELIETONY

 

ANDRZEJA DOBOSZA, JÓZEFY HENNELOWEJ, MICHAŁA KOMARA, JANA MIODKA i MARKA SKWARNICKIEGO

 

 

 

 

 

Nr 26, 25 czerwca 2000

Szczegółowe omówienie
Obraz tygodnia
Kronika religijna
Komentarze

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl