W najnowszym numerze

 

On-line: Obraz tygodnia •  Kronika religijna •  Komentarze

 

KOŚCIÓŁ

Ks. JÓZEF TISCHNER: Maleńkość i jej Mocarz, czyli przed kanonizacją siostry Faustyny

„Nie chodzi o to, ilu mamy świętych. Chodzi o to, jakie wyzwania stawiają naszemu światu. Siostra Faustyna stwarza wyzwania niełatwe. Zrozumieć Boga w jego miłosierdziu. Zrozumieć człowieka jako istotę, której potrzebne jest miłosierdzie. Być miłosiernym dla siebie, dla bliźnich, a nawet dla Boga”.

DEBATA „TYGODNIKA”: Głód Bożej obecności, czyli dyskusja nad drukowanym w poprzednim numerze tekstem Artura Sporniaka „Paradoksy objawień prywatnych”

Uczestniczą:
IZOLDA TOPP – kulturoznawca („Objawienia mogą inspirować rozwój wiary przez przekraczanie pewnych ustalonych granic. W podobny sposób, w jaki wpływ na historię Kościoła miały herezje. Kościół jest wspólnotą, ale jest też instytucją. Właśnie jako instytucja, zawsze od rzeczywistości trochę późniejsza, Kościół potrzebuje objawień. To dzięki nim, i temu, co w nich prowokuje i niepokoi, Kościół otwiera się na rzeczywistość”).
BARTŁOMIEJ DOBROCZYŃSKI – psycholog („Przypomnijmy sobie ewangeliczną obietnicę Jezusa, że Jego uczniowie będą dokonywać jeszcze większych rzeczy niż On sam – czemu ta obietnica właściwie się nie spełnia?”).
Ks. TOMASZ WĘCŁAWSKI – teolog („Gdyby spojrzeć radykalnie, nie ma takiego objawienia, które byłoby bezpośrednie. Dotyczy to zarówno Objawienia, które stanowi fundament wiary, jak i tzw. prywatnych objawień w całej gamie: od autentycznych wizji aż po chorobę psychiczną. Każde objawienie zapośredniczone jest w kulturze oraz doświadczeniu tego, kto je doświadcza”).
ARTUR SPORNIAK – kierownik działu religijnego „TP” („Przygotowując się do pisania o objawieniach początkowo zazdrościłem wizjonerom doświadczenia Boga, a zwłaszcza zażyłości kontaktu z Nim. Stopniowo jednak odkrywałem wartość milczenia Boga i Jego apofatyczności”).
Debatę prowadzi WOJCIECH BONOWICZ.

ELŻBIETA ADAMIAK: Kiedy dokonuje się Zmartwychwstanie?

„Zmartwychwstanie jest obecne w codziennym życiu uczennic i uczniów Jezusa. Ono wyzwala z paraliżu, jakim było Jego ukrzyżowanie, jakim jest doświadczenie mocy śmierci nad życiem. Kiedy wybieramy sprawiedliwość, solidarność i miłość, dokonuje się zmartwychwstanie”.

Ks. ADAM BONIECKI: Judasz – świadek bezradności Boga

„Jak było możliwe, by ktoś, kto od początku; ktoś, kto był świadkiem wszystkiego, kto należał do grona apostołów, ktoś tak bliski, mógł tak daleko odejść?”

DARIUSZ KARŁOWICZ: Śmierć jako przedmiot wiary, czyli medytacja na Wielką Sobotę

„Wielkanoc nie jest świętem lukrowanych baranków. Nim wzniesiemy się do prawdy o zmartwychwstaniu, musimy przyjąć objawienie śmierci i stanąć w obliczu ruin murów świata... Żyjąc tak, jakbyśmy mieli jutro umrzeć, pojmujemy, jaką wagę posiada nasze największe dzieło: miłość”.

Ks. JAN KRACIK: Z pątnikami przez średniowiecze, czyli o książce Norberta Ohlera „Życie pielgrzymów w średniowieczu. Między modlitwą a przygodą” w rubryce Nie tylko dla teologów.

KOŚCIÓŁ NA WSCHODZIE, a w nim m.in. o katolickich wydawcach za wschodnią granicą.

Ks. JACEK BOLEWSKI SJ: cotygodniowa medytacja liturgiczna

 

KRAJ I ŚWIAT

Ks. TOMASZ SŁOMIŃSKI Od szpiku kostnego do szpiku duszpasterskiego, czyli reportaż o przeszczepach szpiku kostnego i otaczającej je w Polsce atmosferze, w tym o kłopotach z dawcami (co różni Polskę od innych krajów europejskich).

Słomiński pokazuje, że w polskim społeczeństwie krążą mity o zgubnych skutkach bycia dawcą szpiku kostnego: że po pobraniu taki człowiek nie będzie chodzić, że upadnie na zdrowiu, utraci potencję i płodność. Prawda jest natomiast taka, że dawca musi być człowiekiem zdrowym. Zanim nim zostanie, czekają go wieloetapowe badania. Dopiero jeśli przejdzie je pozytywnie, pobiera się od niego szpik lub komórki krwi.

ROMAN GRACZYK: Prezydent to też polityka

„W poprzednich wyborach prezydenckich popularny był mit prezydenta, który rządzi. Dziś zyskuje na popularności inny mit: prezydenta neutralnego politycznie. Oba są fałszywe”. Kandydatem, który świadomie odwołuje się do mitu o neutralności, jest Andrzej Olechowski. Tymczasem model bezstronnego prezydenta jest sprzeczny z polskimi realiami ustrojowymi.

NORA AHMETAJ kreśli sylwetkę dr Flory Broviny, skazanej niedawno przez sąd w Belgradzie na 12 lat więzienia za leczenie albańskich dzieci w Kosowie.

ANKA GRUPIŃSKA w 57. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim rozmawia z żołnierzami Żydowskiej Organizacji Bojowej Haliną Bełchatowską i Bronkiem Szpiglem.

 

KULTURA

Ks. MICHAŁ HELLER: Cywilizacja „czarnej skrzynki”, czyli problemy współczesnej filozofii i nauki

„Komputer jest czarną skrzynką: »klikamy« na wejściu i na wyjściu otrzymujemy to, co nam jest potrzebne. Często posługując się tą techniką, podświadomie zaczynamy uważać, że jest ona wszędzie skuteczna. Nie trzeba rozumieć funkcjonowania świata, wystarczy tylko uruchomić odpowiednie wejście, a odpowiedź wyskoczy sama. Sam świat staje się czarną skrzynką.”

WŁODZIMIERZ ODOJEWSKI: Józef Mackiewicz – autor nadal nieznany

„Niepowtarzalna szansa szerszego zaistnienia twórczości Józefa Mackiewicza w świadomości Polaków została zmarnowana. Nie przez jakieś tajemnicze krajowe siły blokujące dostęp tej twórczości na krajowy rynek, ale przez upór osoby postronnej.”

MICHAŁ CHOROMAŃSKI: Wiersze, czyli nieznane dotąd utwory poetyckie autora „Zazdrości i medycyny”, pisane przez młodego pisarza po rosyjsku, a dziś przełożone przez Elżbietę Zechenter-Spławińską i Zofię Dziechciaruk.

BOGUSŁAW DEPTUŁA: Malować Pasję, czyli o warszawskiej wystawie trzech dzieł Rubensa

„Arcydzieła zawsze były potrzebne. W naszych czasach może bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, z powodu ogólnej nadprodukcji wszystkiego. Zatem skoro zjawia się u nas obraz Rubensa, to musi zostać okrzyknięty. A tymczasem...”

ANITA PIOTROWSKA: Teleturniej, czyli recenzja z filmu „Magnolia”

„»Magnolia« zapada w pamięć choćby dla jednej tylko sceny: na mieszkańców kalifornijskiego San Fernando spadają z nieba żaby. Dziesiątki, setki ogromnych płazów bryzgając krwią rozbija się o maski samochodów. Wilgotne śliskie ciała z głuchym plaskiem uderzają o beton.”

TOMASZ CYZ: Oratorium na Wielki Tydzień, czyli o nowym dziele Jana Kantego Pawluśkiewicza

„Jana Kantego Pawluśkiewicza wydaje się interesować przede wszystkim człowiek. Który patrzy, współcierpi, współodczuwa, drwi, złorzeczy. Człowiek wobec cierpienia drugiego człowieka. Człowiek wobec cierpienia Boga.”

ŁUKASZ DREWNIAK: Barbarzyńcy w Ciemnogrodzie, czyli o nowym filmie dokumentalnym Magdaleny Piekorz

„»Przybysze« Magdaleny Piekorz to jeden z ciekawszych dokumentów o teatrze, jakie udało mi się ostatnio obejrzeć. Może dlatego, że wcale nie mówi o teatrze. Tylko o konflikcie życia ze sztuką.”

JERZY KORCZAK: Wspomnienie o Egonie Naganowskim (1913-2000), wybitnym tłumaczu, autorze monografii Joyce’a i Musila

„Umierał długo i męcząco, w pełnej świadomości. W pewnej chwili podniósł się z łóżka, westchnął i całkiem zwyczajnym głosem powiedział do czuwającego obok syna: »Nudne to umieranie, Tomek!«”

 

FELIETONY: JÓZEFY HENNELOWEJ, MAŁGORZATY MUSIEROWICZ, EWY SZUMAŃSKIEJ, ANDRZEJA DOBOSZA, ZBIGNIEWA MENTZLA i MICHAŁA KOMARA

 

 

 

 

 

Nr 17, 23 kwietnia 2000

Szczegółowe omówienie
Obraz tygodnia
Kronika religijna
Komentarze

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl