„Cztery strony nieba”

 

to cykl spotkań organizowanych przez „Tygodnik Powszechny”, podczas których przedstawiciele trzech wielkich religii monoteistycznych (judaizmu, chrześcijaństwa i islamu) oraz osoba reprezentująca świat świecki rozmawiają o najbardziej palących problemach i dylematach nie tylko współczesności, ale także tych, z którymi mierzy się w życiu każdy człowiek.

Pierwszej z debat, która odbędzie się 13 lutego (godz. 17.00 - sala konferencyjna Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie), przyświeca hasło „Obcy”. Jej uczestnikami będą: ks. Adam Boniecki – redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, Michael Schudrich rabin Warszawy i Łodzi, Selim Chazbijewicz – imam gminy muzułmańskiej w Gdańsku i współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz dr Piotr Kłodkowski – orientalista, politolog i autor głośnej już książki „Wojna światów? O iluzji wartości uniwersalnych”.


W trakcie spotkania dyskutanci będą starali się odpowiedzieć na pytania o bariery współpracy między cywilizacjami, kulturami i religiami, a także granice asymilacji i problemy zachowania odrębnej tożsamości. Wspólnie też zastanowią się nad tym, czy słusznie tak wielu mieszkańców naszego kontynentu obawia się tureckiego członkostwa w Unii Europejskiej, czy Huntingtonowskie zderzenie cywilizacji wynika z nieuchronnej logiki dziejów i ludzkiej natury oraz jak szukać porozumienia z fundamentalistami.


„Tygodnik Powszechny” pragnie, aby debaty stały się forum szczerej, wolnej od dyplomatycznego pustosłowia dyskusji między religiami, a zarazem miejscem spotkania religii z tym, co świeckie. Kolejne dyskusje, które poza Krakowem odbędą się również w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu, zatytułowaliśmy: „Kobieta”, „Ciało”, „Wojna”, „Bluźnierstwo” i „Pieniądz”. Każde ze spotkań poprowadzi Piotr Mucharski, współautor książek i telewizyjnych programów z cyklu „Rozmowy na koniec wieku” i „Rozmowy na nowy wiek”.

Po dyskusji nasi goście będą odpowiadać na pytania publiczności. Patronat medialny nad debatami objęły: Polskie Radio, Onet.pl, Arabia.pl i Midrasz.

 

 

  

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

do góry

 

© 2000 Tygodnik Powszechny
Szczegółowe informacje o Redakcji; e-mail: redakcja@tygodnik.com.pl